ziraat_bankasi

Devlet bankacılığının en önemli ismi olup ülkemizin de en büyük bankası olan Ziraat Bankası, yurt dışına açılmaya devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Ziraat Bankası’nın yakın zaman içerisinde Etiyopya’da bir şube açacağını dile getirdi. Etiyopya’da daha önce hiçbir yabancı banka, bankacılık lisansı alamamıştı. Bu bağlamda Ziraat Bankası, Etiyopya’ya girmeyi başarmış ilk yabancı banka oldu. Ziraat Bankası’nın ülkede faaliyetlere tam olarak ne zaman başlayacağı henüz kesinlik kazanmış değil.

AZERBAYCAN’DA FAALİYETE BAŞLAMIŞTI
Ziraat Bankası geçtiğimiz haftalard Azerbaycan’da faaliyete başlayacağını duyurmuştu. Ziraat Bankası’nın Azerbaycan’da açacağı banka, toplam değeri 50 milyon manat (yaklaşık 47 milyon dolar) olan kuruluş sermayesi ile faaliyete başlayacak.

Azerbaycan Değerli Kağıtlar Devlet Komitesi’nden yapılan açıklamada, Ziraat Bank Azerbaycan Anonim Şirketi’nin 50 bin adet hisse senedinin devlet kaydının yapıldığı bildirildi. Her bir hisse senedinin bin manat (yaklaşık 950 dolar) değerinde olacağı belirtildi. Azerbaycan merkez bankası, 30 Aralık 2014’te Ziraat Bankası’na bankacılık lisansı vermişti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir