yigit_bulut

bank asyayı ziraat bankası mı alacak? Ülkemizin önemli bankalarının arasında yer alan Bank Asya’nın son dönemlerde devlet tarafından, yani Ziraat Bankası tarafından satın alınacağına dair söylentiler almış başını gidiyor. Sonunda bu duruma bir açıklık getirildi. Geçtiğimiz gün SKY Türk 360 programında açıklamalarda bulunan Başbakan Başyardımcısı Yiğit Bulut, Bank Asya’nın Ziraat Bankası tarafından alınacağına dair oluşan spekülasyonların başbakanın haberi dahilinde olmadığını dile getirirken, bu spekülasyonlarla birlikte gelişen süreçte Bank Asya’nın yüzde 10 değer kazandığını, yani bu iddiaların tamamen stratejik bir oyun olduğunu ifade etti.

ALİ BABACAN NE DEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24’e yaptığı açıklamalarda Bank Asya’nın Ziraat’e satılması hakkında görüşmeler yapıldığını söylemişti.

Babacan, Ziraat Bankası’nın Bank Asya’yı satın alma konusunda görüşmeler yaptığını belirterek, “Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya’yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur” demişti.

Babacan, Ziraat Bankası’nın yanında Halkbank ve Vakıfbank’ın birer katılım bankasına sahip olmasını istediklerini söylemişti.

Babacan’ın açıklamalarının ardından olumlu beklentilerle yükselen Bank Asya hisseleri dün yüzde 8,26 primle 1.31 liradan kapanmıştı. Bulut’un açıklamalarının ardından ise hisseleri bugün saat 0945’te yüzde 6,1 düşüşle 1,23 liradan işlem görüyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir