mehmet_simsek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geride bıraktığımız gün Forum İstanbul’da bir etkinliğe katıldı. Yaptığı konuşmada 2016 ile birlikte enflasyonun hızlı bir düşüşe geçeceğini ve özellikle gıda fiyatlarının aşağı ineceğini dile getiren Şimşek, bu senenin de yağış ve tarımsal hasılat bakımından verimli olacağını sözlerine ekledi. Petrol fiyatında yaşanan düşüşten dolayı enflasyonun 2016’yla birlikte düşmesine kesin bir gözle bakılırken sonraki senelerde de düşüşün devam etmesi bir başka ihtimal.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ ENFLASYONA ETKİ EDECEK

Cari açık rakamlarına da değinen Şimşek cari açıktaki enerji kaynaklı daralmayı yeni göreceklerini söyleyerek petroldeki düşüşün Mayıs’tan itibaren enflasyona etki edeceğini belirtti.

MERKEZ’İN ELİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Enflasyonla mücadele konusunda MB’nin elini güçlendirmek gerektiğine işaret eden Şimşek, MB’ye sıkı maliye politikası ile destek vermeleri gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanı, “İkiz açıkla mücadelede sıkı para politikası önemli, bu açığa toleransımız yok” dedi. Şimşek hane halkının 191 milyar dolar, devletin 35 milyar dolar net döviz birikimi olduğu bilgisini verdi.

CARİ AÇIK %2 SEVİYESİNE İNEBİLİR

Şimşek tasarruflar yüzde 19’u aşarsa cari açığın yüzde 2 seviyesine inebileceğine işaret etti. Bütçenin beşte birini eğitime harcadıklarını belirten Şimşek, eğitimin kalitesinde iyileşme olduğunu söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir