mehmet_simsek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında Mart ayı enflasyon değerlerini değerlendirdi. Mart ayında istenilen enflasyon oranlarının yakalanamadığını, enflasyonun çok kötü durumda olmasa da istedikleri seviyede olmadığını dile getiren Şimşek, özellikle gıda fiyatlarının yüksek seviyelerde seyrettiğini ve bunun en büyük nedeninin gittikçe artan dolar olduğunu ifade etti. Şimşek’e göre enflasyonun yarısını gıda oluştururken benzin fiyatının düşmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde enflasyonda bir düşüş yaşanması beklediklerini de sözlerinin arasına ekledi.

VERİMLİLİK PARA POLİTİKASI KADAR ÖNEMLİ
Maliye Bakanı Şimşek “Para politikasının kredibilitesi önemli ama bir o kadar da verimlilik önemli bunun için de mikro reform lazım” dedi. Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin devam ettiğine dikkat çeken Şimşek, “Çekirdek enflasyon çok kritik, buradaki iyileşme devam ediyor ve bu önemli beklentiler iyi yönetilir, politika kredibilitesi güçlendirilirse faiz açısından şartlara bakılabilir” şeklinde konuştu.

TARIMDAKİ KÜÇÜLME OLMASAYDI TAHMİN TUTARDI

Büyüme rakamlarına değinen Şimşek, tarımdaki küçülme olmasaydı yüzde 3,3’lük tahminin tutacağını belirterek yüzde 2,9’luk büyümeyi de çok kötü bir büyüme oranı olarak değerlendirmediklerini söyledi.

Jeopolitik risklerin büyümeyi olumsuz etkilediğini belirten Şimşek, “Jeopolitik riskler dikkate alınmadan yapılan analizler dikkate alınmamalı” dedi. İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Şimşek, “İhracatta parite etkisiyle düşüş var ama hacim olarak düşüş yok” dedi. İran ile müzakerelerden uzlaşma çıkması üzerine ise Şimşek, “İran ile ilgili gelişme hem petrol fiyatı açısından hem de bizim ihracatımızı artırmamız açısından önemli” dedi.

BU YIL BÜYÜME YÜZDE 4’Ü YAKALAR

Maliye Bakanı, 2015’in ilk yarısında büyümenin zayıf başlayacağını, sonrasında toparlanacağını belirterek şöyle devam etti:

“Seçim sonrası ertelenen yatırım ve tüketim talebinin devreye gireceğini düşünüyorum, Avrupa’daki toparlanma da önemli olacak, finansal piyasa koşulları da daha iyi. Büyümede bu yıl öngördüğümüz yüzde 4 rahatlıkla yakalanır” Şimşek dün açıklanan istihdam ve teşvik paketi hakkında da konuştu.

Şimşek, paketle ilgili eleştiriler üzerine “Yüksek teknoloji üretecek firmalara nereye yatırım yaparsa yapsın Tunceli’deki teşviği vereceğiz dedik. Yüksek teknoloji üretimi batıda yoğunlaşmak istiyorsa önünü açmak lazım. Ben şahsen programın daha detaylı incelenmesi ve hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Şimşek, paketin bütçe degelerine yansımasının yüzde 0,2 oranında olacağını da sözlerine ekledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir