emekli_maasi

Şu anda emekli maaşı almakta olan yaklaşık 11 milyon kişi bulunuyor ülkemizde. Bunların yarısından fazlası SGK emeklisi iken, diğer kısım da Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan yararlanmakta. Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı’ndan açıklanan bilgilere göre bu emekli kişilere aylık neredeyse 12 milyar lira maaş ödenmekte ve Temmuz ayıyla birlikte bir zamma da gidilecek. 2015 Temmuz ayında TÜFE’nin artmasıyla birlikte aylık emekli maaşları bin lira ve altında olanlar 100 lira daha fazla almaya başlayacak. Gelen bir diğer bilgi de maaşı bin ile bin yüz lira arasında olan kişilerin maaş değerinin bin yüz liraya sabitleneceği yönünde.

Daha az kesinti yapılacak
Seyyanen zamdan 5 milyon civarında emekli faydalanacak. Böylece, 3 milyon 303 bin emekli 100 liranın tamamından, 1 milyon 785 bin emekli de 1 ila 99 lira arasında değişen tutarda seyyanen zam alacak. İyileştirmeyle SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında yaklaşık yüzde 30 artış olacağı, seyyanen zammın yıllık maliyetinin de 4 milyar lirayı bulacağı belirtiliyor.

Öte yandan, ticari faaliyette bulundukları için daha fazla Sosyal Güvenlik Destek Pirimi ödeyen emekliler için ise prim oranı aşağıya çekildi. Bu kapsamda, ticari faaliyette bulundukları için aylıklarının yüzde 15’i oranında sosyal güvenlik destek primi ödeyen emeklilerden, artık yüzde 10 oranında prim kesintisi yapılacak. Uygulamayla, 630 bin 485 emeklinin maaşında ayrıca yüzde 5 artış sağlanacak. Bu şekilde, 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin aylıklarından en fazla 153 lira, ortalamada 50 lira daha az kesinti yapılması suretiyle artış olacak. Bu düzenlemenin yıllık maliyetinin ise 435 milyon lira olacağı kaydedildi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir