emekli

emekliye çift maaş, Yeni hükümetle birlikte emekliler de maaşları konusunda heyecanlanmaya başladı. Yeni torba yasanın emeklilere dair de değişiklikler sahibi olması maaşların artıp artmayacağı tartışmasına neden oluyor. Şu anda bakanlık emeklilerin ikinci bir maaş daha almasını sağlamak adına bir önerge üzerinde çalışırken bu sistemin dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kullanıldığının altını çizelim. Tamamlayıcı emeklilik sistemi maaşı yetersiz olan emeklilere çift maaş veriyor.

DEVLET KATKISI OLACAK
Yeni sistemin ipuçlarını geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik verdi. Primlerin kim tarafından ödeneceği konusunda Çelik, “İşçiişveren boyutuyla ele alınmıyor, aynı zamanda devletin de katkısı olacak bireysel emeklilik gibi” diye konuştu. Çelik, “Çalışmalarımızı hızlı biçimde tamamlayıp vatandaşlarımıza ek gelir elde etme imkanı sağlamış olacağız” ifadesini kullandı. Sistem hayata geçtiğinde, tamamlayıcı emeklilik için de prim yatırılacak. Emekli olunduğunda, emekli aylığının yanı sıra bir maaş daha verilecek. Ancak prim ödemelerinin ne kadar olacağı, kimler tarafından yapılacağı, devlet katkısının tutarı gibi detaylar henüz açıklanmadı. Çalışmaların tamamlanmasıyla her şey netleşecek. Tamamlayıcı emeklilik sistemi pek çok ülkede var. Bazı ülkelerde zorunlu, bazılarında sektörel olarak uygulanıyor.

KİM NASIL UYGULUYOR?
İşte tamamlayıcı emeklilik sisteminin dünyadaki bazı örnekleri:

FİNLANDİYA:
2011’den itibaren kazanç ve prime odaklı tamamlayıcı emeklilik sistemini devreye soktu.

ŞİLİ:

Özellikle düşük gelir gruplarındaki çalışanların emeklilikte yeterli emekli aylığı alabilmesi için 2008’de bu sistemi hayata geçirdi.

DANİMARKA:

Tamamlayıcı emeklilik sistemi zorunlu. Öte yandan ülkede hem mesleki, hem kolektif tamamlayıcı emeklilik sigortası uygulanıyor. Yani toplu iş sözleşmesi ile belirli mesleklerde ve sektörlerde çalışanlar için işveren ve sendika destekli tamamlayıcı emeklilik sigortası uygulanabildiği gibi, bireyler sigorta şirketleri vasıtasıyla prim oranını kendisi belirleyerek de tamamlayıcı emeklilik sahibi olabiliyor.

İTALYA:

Mesleki tamamlayıcı emeklilik sigortası uygulanıyor. Ancak bu zorunlu değil. Gönüllü tamamlayıcı emeklilik sistemine katılımın az olması nedeniyle 2007’de tamamlayıcı emekliliğe yönelik devlet teşviği artırıldı.

İSVİÇRE:

Mesleki sistem olarak uygulanıyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir