banka_kredisi

banka kredisi ile emeklilik, Prim eksikliği nedeniyle ülkemizde emekli olamayan binlerce emektar yer alıyor. SGK’ya ödenmeyen borçlar bildiğiniz gibi sigortanın geçerliliğini durduruyor ve bu da emekli olmanızın önüne geçen tek neden. Bu duruma çözüm ise bankalardan geldi. Radikal’de bir köşe yazısında mutlu haberi veren Mehmet Bulut, bankaların yakın dönem içerisinde yeni bir kredi kampanyası sunacağını ve emekli maaşına bağlanan bir kredi vereceklerini ifade etti. Prim yapılandırması düşünen ve artık emekli olmak isteyenelr için beklenen haber de böylelikle gelmiş oldu.

İşte Mehmet Bulut’un o yazısı;

2008 yılında gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu sonrasında, SGK’ya kayıtlı olmalarına karşın 30/4/2008 tarihi itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunan Bağ-Kurluların, prim borçlarını 3/8/2009 tarihine kadar ödememeleri halinde, bu sürelerin sigortalılık süresinden sayılmayacağı öngörülmüştü.

Bu düzenleme sonucunda birkaç yıl içerisinde birçok Bağ-Kurlu silinen sigortalılık süreleri nedeniyle emekli olamadıklarını anlamıştı ve 2011 yılında çıkartılan 6111 sayılı Kanun ile söz konusu primlerin peşin olarak ödenmesi şartıyla emekli olma imkânı sağlanmıştı.

Aynen 2011 yılındaki düzenlemeye benzer bir fırsat, yaklaşık bir ay önce yayınlanan Torba Yasa ile de getirildi. Böylece prim borcu olduğu için sigortalılık süresi durdurulan Bağ-Kurluların 31 Aralık 2014’e kadar SGK’ya başvuruda bulunmaları ve durdurulmuş sürelere ilişkin hesaplanan tutarları en geç 2 Şubat 2015’e kadar ödemeleri halinde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Dolayısıyla primleri eksik olduğu için emekli olamayan bu Bağ-Kurlular borçlarını peşin ödeyerek hemen emekli olabilecekler.

Peki borçlarını tek seferde ödeme imkanı olmayanlar ne yapacak? Nitekim çoğu esnafımızın maddi durumu bu borçları peşinen ödemeye uygun değil.

Bu durumda bankadan kredi çekip SGK’ya yatırarak emekli olmak mümkün.

2011 yılındaki benzer uygulamadan faydalananların sayısı yaklaşık 67.000 civarında olmuştu. Bunların yaklaşık 61.500’ü ise bankadan kredi çekerek borçlarını kapatabilmişti.

Ancak getirilen yeni fırsatta öncekine göre bir eksiklik mevcut. 2011 yılındaki uygulamada SGK, Ziraat Bankası ve Halkbank ile protokol imzalamış, bu amaçla çekilecek krediler için uygun faiz imkânları sağlanmıştı. Şu an böyle bir protokol ve ortam yok. Dolayısıyla esnaf yüksek faizli kredi yükünün altına girmeye de çekiniyor.

Bankalar, emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermeli ve SGK ile protokol imzalamalılar ki binlerce esnaf bu fırsatı kaçırmasın ve emekli olabilsin.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir