dolar

doları 2015te ne bekliyor, Dünyanın önde gelen bankalarından olan Saxo Bank, 2015 süresince dolar ve TL arasındaki ilişkinin nasıl olacağı yönünde tahminlerini açıkladı. 2008’de ortaya çıkan ve sonraki dönemi de fazlasıyla etkileyen küresel krizin çoğu anlamda ülkeleri zor duruma soktuğunu dile getiren Saxo Bank Makro Strateji Müdürü Koefoed, buna rağmen borçlanmaların farklı kulvarlarda şanslar yarattığını da ifade etti. Koefoed’in 2015 dolar/TL beklentisi yüzde 2.55

GLOBAL MAKRO BEKLENTİLER

ABD tarafında büyüme ve işsizlikle ilgili gelişmeler olumlu. Dünyada 2014 yılında yüzde 2,4 ve 2015’te yüzde 2,8 büyüme bekleniyor. Bunun lokomotifi ABD olacak. ABD’de 2014 büyüme beklentimiz yüzde 2,1 ve 2015 beklentimiz yüzde 2,8 seviyesinde. ABD’de işsizlik yüzde 10’lardan yüzde 6’lara geriledi. Sadece emlak yatırımları hala durgun. Ancak borçluluk oranı azalan ABD halkının tekrar yatırımlara hız kazandırmasını bekliyoruz. Bu koşullarda Ekim ayında parasal genişlemeyi sonuçlandıracak FED, 2015 Haziran’ında faizleri artırmaya başlayacaktır. AB tarafı ise ağırlıklı olarak Fransa ve İtalya kaynaklı sorunlarla uğraşıyor. ECB, tahvil alımlarına başlayacaktır. Son dönemde Euro/dolar biraz sert fiyatlandı, sonrasında da bunun düzeltmesini gördük. Ancak yine de güçlü dolar sürecek. 2015 Euro/dolar parite beklentimiz 1,20 seviyesinde.

HİSSE SENETLERİ

Bizce hala hisse senetleri adil fiyatlanıyor. Yaz aylarında özellikle ABD tarafında balon terimleri konuşuldu. Ancak şirket kârlılıkları ve büyümeler, şirket değerlerinde balon oluşmadığını gösteriyor. Düşük faiz oranlı ortam ve gelişen küresel ekonomiye dayanarak, hisse senetlerinin hala en ilgi çekici varlık sınıfı olduğunu söyleyebiliriz. Burada gelişmiş piyasaları, gelişen piyasalara tercih ediyoruz.

ABD piyasaları tercih edilebilir. AB tarafında değerlemeler uygun ve toparlanma beklentileri var ve burada 50 büyük hisse içinde seçici alım yapılabilir. Türkiye dahil gelişen piyasa borsalarını tavsiye etmiyoruz. Türkiye için yapısal reformlar önemli. Biz 2015’te Türkiye hisse senedi piyasalarda da önemli bir hareket beklemiyoruz. 2016 için daha umudu olabiliriz. Gelişen piyasalarda sadece Çin’in ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

EMTİALAR

2014 yılına parlak bir başlangıç yaptılar. Ancak üçüncü çeyrekte kusursuza yakın bir risk önleme fırtınası tarafından vuruldular. Yaşananlara emtialar aşın tepki verdi. Petrol fiyatlarında 95-100 dolar/varil bandında hareketin sürmesini tekliyoruz. Altında kısa vadeli fırsatlar olabilir. İsviçre Merkez Bankası rezervlerinde altın oranının üç yıl içinde yüzde 8’den yüzde 30’a çıkarılması için 30 Kasım’da referandum yapılacak. Evet, çıkma olasılığı düşük olmakla birlikte böyle bir karar altını olumlu etkiler.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir