Avrupa Birliği’nden çıkma isteği talebi üzerine devam eden belirsizlikler, İngiliz sterlininin son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden olmuştur.

İktidardaki Muhafazakar Parti içerisindeki muhaliflerin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in görevini bırakması yönündeki baskıyı arttırdığına dair kuliste haberler çıkıyor ve bunun etkisiyle İngiliz sterlini ABD doları karşısında yerel saate göre, 12.00 itibariyle 0,3 değer kaybederek 1,2668 olmuştur ve son dört ayın en düşük seviyesine gelmiştir. İngiliz sterlini, Euro karşısında ise yüzde 0,4 değer kaybederken, 88,17 pens 1 Euro’ya eşit olmuştur.

Ekonomistler, piyasalardaki bu değişikliklerin ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May’in görevinden ayrılmasının, İngiltere’nin AB’den çıkışı konusunda daha sert bir çizgide bulunabilecek bir ismin başbakanlık koltuğunda oturmasından endişe duyulduğunu belirtiyorlar.

İngiltere ile Avrupa Birliği, geçen ay yapılan zirve toplantısında, İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) 31 Ekim’e ertelenmesi kararı aldırmıştı.

Geçen hafta parlamentosunda daha önce üç kez reddedilen Brexit anlaşmasını, Haziran ayının ilk haftasında tekrardan milletvekillerinin oylarına sunacaklarını bildiren İngiltere hükümeti, ileri de nasıl yol alacağı konusunda dikkatleri üzerine topluyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir