erdogan

Bir seçim süreci daha geride bırakıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu aylardır ülkenin her şehrini gezdiler, ancak istedikleri sonuçları alamadılar. Erdoğan, katılımcılara eski koalisyon dönemlerde yaşanan sorunları anlattı ve ikna etmeye çalıştı insanları oyları AKP’ye vermeleri için. HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği de en çok konuşulan konulardan bir tanesiydi, geçmeyi başardı. Peki şimdi ne olacak? Erdoğan’ın başkanlık sistemini getirmesi imkansız bir hal aldı, muhalefet daha güçlü hale geldi iktidar karşısında.

Sonuçlar değerlendirilecek

Erdoğan’ın sonuçları nasıl değerlendireceği önümüzdeki günlerde belli olacak.
Saray’da öncelikle tartışılacak konu ise nasıl bir hükümet kurulacağı ve oyların düşme nedeni.

Hükümetin kurulma şekli belli olduktan sonra da yeni anayasa ve başkanlık sistemine yönelik yeni yol haritası değerlendirilecek.

Erdoğan seçimden 2 gün önce, “Ak Parti 330’a ulaşamazsa yeni anayasa bir hayal mi oluyor? Yeni anayasa hayal oluyorsa, başkanlık sistemi Türkiye’nin gündeminden çıkıyor mu?” yönündeki soruya, “Yeni anayasa da başkanlık sistemi de burada ertelenmiş olur. Olmaz diye bir şey yok. Ne zaman yeterli çoğunluk olursa, öyle anlarda olabilir ki bakarsınız hiç umulmadık anda iki parti bir araya gelir, mutabık kalırlar, anlaşırlar, öyle de olabilir. Şu anda görünmüyor olabilir ama yarın bir araya gelebilirler, ‘tamam, şu şu koşullarda beraberce bu işi yapabiliriz’ derler yine olur. Tamamen kesip atmak, bana göre yanlış olur” demişti.

Erdoğan’ın seçimlerden iki gün önceki bu mesajı hem hükümetin kurulmasında hem de başkanlık sisteminin hayata geçirilme sürecinde Ak Parti’nin çıkış yollarının nasıl olacağı konusunda da fikir verebilir. Ama Erdoğan’ın koalisyon hükümetinin Türkiye’ye faydası olmayacağına yönelik mesajı da bu haftanın çok tartışmalı geçeceğini gösteriyor. Kulislerden ilk gelen bilgiler azınlık hükümetinin de tartışılabileceğini gösteriyor.

Ak Parti içinden, “tekrar seçim olabilir” sesleri çıksa da Erdoğan’ın, “öyle anlarda olabilir ki bakarsınız hiç umulmadık anda iki parti bir araya gelir, mutabık kalırlar, anlaşırlar” sözü hükümet kurmada bütün alternatiflerin değerlendirileceğini de ortaya koyuyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir