erdem_basci

enflasyon hedefi yükseltildi, Ekonomide önemli gelişmeler yaşanmaya devam ederken Merkez Bankası yıl sonu tahminlerinde bir değişikliğin daha altına imza attı. Yıl sonu enflasyon tahmini olarak son açıklama yüzde 7.6 yönündeydi; dün yapılan açıklamayla birlikte bu beklentinin yüzde 8.9’a kadar çıktığını görüyoruz. Orta vadede enflasyonun yüzde 5’in üzerinde kalacağı da gelen bilgiler arasına eklenirken Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada sıkı maliye politikasını uygulamalarının enflasyonda düşüşü sürdüreceğini ifade etti. Gıda enflasyonundaki bu sene için enflasyon beklentisi yüzde 12.5 iken önümüzdeki sene için yüzde 9.

ZAMMIN ETKİSİ NE KADAR OLDU?

Başçı, Ekim’deki enerji fiyat zammının enflasyonu 0,2 puan yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI?

Başçı, soru cevap kısmında, faizler hakkında konuştu. MB Başkanı, “Kısa vadeli faizlerde ilerideki dönemde enflasyondaki iyileşmeye bağlı olarak bir indirime gidebiliriz ama bunu iyi düşünmeliyiz, bunun üzerine iyi çalışmalıyız” dedi.

TL AŞIRI DEĞERLİ DEĞİL

Başçı kısa ve uzun vadeli faizlerin birbirine yaklaşmasının kuru desteklediğini ifade etti ve Türk Lirası hakkında konuştu. Başçı,”TL şu anda aşırı değerli değil” şeklinde konuştu.

FAİZ KORİDORU GENİŞ

Başçı, “Şu anda faiz koridorumuz geniş, ileride şartlara göre daha geniş ya da daha dar koridor ile devam edebiliriz dedim, herhangi bir politika sinyali vermedim” dedi. MB Başkanı, “Şu ifadeyi kullandım, daha geniş de olabilir daha da dar olabilir” diye devam etti.

MERKEZ TEK BAŞINA BİR ŞEY YAPAMAZ

Başçı, “Sadece para politikasıyla büyüme sağlanamaz. Dünyada bunun örneklerini görüyoruz” dedi. MB Başkanı, “Finansal istikrar, gıda fiyatları ve büyümede tek başına bir şey yapamaz. MB’nin yapabileceği katkılar var tabi. Ama biz bunu iki kelimeyle özetliyoruz. Merkez Bankası dengeli büyümeye nasıl katkı sağlayabilir?” diye devam etti. 2015

ENFLASYONLA MÜCADELE YILI OLACAK

Başçı, “2015 yılı topyekün enflasyonla mücadele yılı olacak. 2015’te hepimizi şaşırtan sonuçlar görebiliriz” dedi.

ÖNCELİKLİ HEDEF CARİ AÇIK

Başçı enflasyonun düşürülmesi için önce cari açığın indirilmesi gerektiğini ifade etti. MB Başkanı, “Enflasyonun önce yüzde 6 sonra yüzde 5’e inmesini sağlayacağız. Bunun için cari açığın GSYH’ye oranın da yüzde 5 seviyesine indirilmesi gerekiyor. 2016’da OVP’de enflasyon yüzde 5 olarak görülüyor” dedi.

NEDEN OVP’NİN ALTINDA

Başçı, enflasyonun OVP hedeflerinin altında kalmasının nedenini şöyle açıkladı: “TCMB’nin enflasyon beklentilerinin OVP’deki rakamların altında kalmasının nedeni emtia ve petroldeki düşüşle gıdadaki aşağı yönlü revizyon.”

HERKES İNANMALI

Başçı, enflasyonun düşeceği konusunda herkesi ikna etmek gerektiğini belirtti.

KÜRESEL GELİŞMELER

Başçı, yılın son enflasyon raporu sunumunda, küresel ekonomiyle ilgili de konuştu. Başçı, “Küresel finans piyasalarında üçüncü çeyrekte oynaklık yaşandı. Fed niceliksel genişlemeye son veriyor. Dünya ekonomisinde çok da çekinildiği kadar etki yapmadı bu durum” dedi. Başçı, “Türkiye’nin risk primi üçüncü çeyrekte diğer gelişmekte olan ülkelere benzer seyir gösterdi” dedi. MB Başkanı, zayıf talebe rağmen Türkiye’de ihracatın büyümeyi desteklemeye devam ettiğine işaret etti.

SIKI DURUŞ SÜRECEK

Başçı, “Para politikasında getiri eğrisini yataya yakın tutarak sıkı duruş sürdürülmekte” şeklinde konuştu. MB Başkanı, “Önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş sürecek” dedi. Başçı, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini, ticari kredilerin, tüketici kredilerine göre daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

ENFLASYONDA ANA EĞİLİM AŞAĞI YÖNDE

Başçı, “Kredilerdeki bu görünüm orta vadede enflasyon üzerinde baskıyı azaltacak ve ari dengeyi destekleyecek, bu durum 2015’te enflasyonu düşürücü bir faktör olacak” diye konuştu. MB Başkanı, “Önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğilimi aşağı yönlü olacak” diye devam etti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir