taib_bank

taib bank azerilere satılıyor, Bundan iki sene önce Aksoy Holding tarafından satın alınmış olan Taib Bank’ın Paşa Bank’a satılması için çalışmalar başladı. Azerbaycan’ın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Paşa Bank büyük bünyesi içerisine bir yenisini daha eklemeye hazırlanırken Taib Bank da Aksoy Holding tarafından iki sene önce Katarlı Dubai Şeyhi El Maktum’dan satın alınmıştı. Satış işleminin tamamlanması için şu an sadece Rekabet Kurumu’nun onayı bekleniyor.

Bünyesinde Turcas Petrol’ü de bulunduran Aksoy Holding, Bahreyn Merkezli TAIB Bank’ı haziran 2012’de Dubai Şeyhi El Maktum’dan satın almıştı. Hürriyet, Aksoy’un TAIB’i satmak istediğini geçtiğimiz yıl eylül ayında gündeme getirdi.

Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Olası bir ortaklıkta çoğunluk hisseyi Azeri ortağımıza vermeyi planlıyoruz. Şu an görüşmeler bu yönde. Onlar Türkiye’de bankacılık faaliyeti gerçekleştirmek istiyorlar” demişti.

MART’TA BAŞVURMUŞTU

Azerbaycan’ın ikinci büyük finansal kuruluşu olan Paşa Bank, TAIB Bank’ı satın almak için geçtiğimiz Mart ayında BDDK’ya başvurmuştu. Pasha Bank’ın Yönetim Kurulu Üyesi Taleh Kazımov, o dönem yaptığı açıklamada, “Türk bankayı almaya hazırız. Türk regülatörlere de başvurduk. Ülkedeki operasyonumuz Paşa Bank Türkiye olarak devam edecek” demişti.

Paşa Holding bünyesindeki banka, Azerbeycan’ın yanında Gürcistan’da da faaliyet gösteriyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir