dolar

Dünyanın en önde gelen bankalarından Goldman Sachs, doların geleceği ve dolar yatırımcıları hakkında önemli tahmin ve açıklamalarda bulundu. Amerika’nın büyümeye bu çeyrekte de devam edeceğini, hatta bu çeyrek içerisinde normal beklentinin yüzde 2.9 daha üzerinde büyüme sağlayacağını ifade eden analistler, yine de geçen Haziran’dan bu yana doların ilk defa ivme kaybettiğini, büyük bir değer kazanımına başlayacağını dile getirdiler. FED’in de uzun süre boyunca faiz oranlarını düşük seviyede tutmasını beklenmesi dolar yatırımcılarını sevindirecek farklı bir detay.

Goldman Sachs, ABD’de ekonomik büyümenin bu çeyrek dönemde yüzde 2.9’a hızlanacağı tahmininde bulunuyor. Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 0.2’lik bir büyüme göstererek neredeyse durma noktasına gelmişti. Goldman analistleri 5 Mayıs’ta yayımladıkları bir raporda, doların euro karşısında yüzde 18 değerlenerek 95 sente geleceği tahmininde bulunuyorlar. Yen karşısında ise önümüzdeki 12 ayda yaklaşık yüzde 8 yükselerek 130 yene gelebileceğini belirttiler.

New York’taki Goldman Sachs baş döviz stratejisti Robin Brooks liderliğindeki analistler, “Döviz kuru piyasaları öfke nöbeti geçiriyor gibi duruyor. Son gelişmeleri dolar gücüne yönelik pozisyon almak için fırsat olarak görüyoruz” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, ABD ticaret açığının 6 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştığını gösteren verinin ardından Salı günü yüzde 0.4 geriledi.

Read more: http://www.finansgundem.com/para-piyasa/dev-bankadan-dolar-tavsiyesi-678601.htm#ixzz3ZLR1UBOP


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir