dolar

dolarda yeni rekor 250 tlyi gördü, Dolar/TL kuru yine rekorlar kırmaya devam ediyor. Yükselişi bir türlü durdurulamayan dolar, FED’in yıl ortasında faiz artırımı yapma ihtimalinin ortaya çıkmasının artından bir rekorun daha altına imza attı. Cuma günü piyasayı 2.4790 ile kapatan dolar, bu sabah ise 2.4994 ile tarihteki en büyük değerine yükseldi. FED’den yeni bir açıklama gelmediği takdirde dolardaki yükselişin devam etmesi beklenirken bakalım gelecek günler neler gösterecek.

Siyasilerin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı eleştiren açıklamaları ise TL’yi baskı altında tutmaya devam ediyor. Erdoğan dün Latin Amerika ülkelerine ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalarda şu anda Merkez Bankası’nın izlediği yaklaşımın doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, doların alçalması ya da yükselmesi ile ilgili süreci Merkez Bankası yönetemiyorsa, bunun hesabını da vereceğini söyledi.

Erdoğan’ın ve hükümetin yaklaşan genel seçimler öncesi ekonomiyi desteklemek adına faiz indirimi isteklerine karşın Merkez Bankası yıllık enflasyondaki düşüşü ara Para Politikası Kurulu (PPK) ile erken faiz indirimi için yeterli görmedi. Ardından Erdoğan’ın TCMB’nin bağımsızlığına ilişkin eleştirileri ise TL’yi baskı altında bırakıyordu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir