dolar

dolar bir ayın minimum seviyesinde, Suriye ve Irak’ta yaşanmakta olan iç çatışmalar nedeniyle bahar boyunca çalkantılı bir durum içerisinde olan doların akıbeti Haziran ayının başlangıcı ile değişmiş, artışa geçmişti. 2.15 TL’lik değeri de aşmayı başarmış olan dolar sonunda, bugün geride bıraktığımız bir ayın en düşük seviyesine kadar indi. FED tutanaklarının açıklanmasının ardından yaşanan bu düşüş gösteriyor ki Amerika, faiz artırımına hemen geçmeyecek. Geride bıraktığımız akşam 2,1250 dolar/TL seviyesinde olan kur şu anda 2,1149 dolar/TL’ye kadar geriledi ve 13 Hazirandaki değeri yakalamayı başardı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Fed tutanaklarında ABD ekonomisinin büyüme konusunda daha iyiye gittiğine yönelik açıklamalar ve ilk faiz artışına ilişkin net bir zaman belirlenmemesi genelde piyasalarda olumlu algılandı. Fed ardından piyasalarda genel bir iyimserlik gözlendi” dedi be ekledi: “Jeopolitik riskler ortaya çıkmasının ardından ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın altına inmiş durumdayız. Bu teknik seviyenin aşağı kırılmasından petrol fiyatlarındaki düşüş de önemli paya sahip.”

Bankacılar, Fed tutanaklarının önümüzdeki dönem faiz kararlarına ve genişleme yanlısı politikalardan çıkışın zamanlamasına ilişkin ipuçları içerebileceğini, bu kapsamda küresel piyasalarda yön belirleyici olabileceğini öngörüyorlardı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir