dolar

Doların ülkemizde uğradığı büyük değişiklik trafiği birçok firma gibi dünyanın bilişim devi Microsoft’u da etkiledi. 2013 senesinin sonunda yüzde 20’lik bir büyüme yakalamış olan firma, 2014’ü sadece yüzde 2’lik büyümeyle kapamıştı. Firmanın bu sene beklemekte olduğu büyüme oranı da yüzde 10 olarak açıklandı; bu da iki sene öncesine oranla yüzde 50’lik bir düşüş yaşanması anlamına geliyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, kendilerinin dolar kurunu sabitlemek adına çalışmalar yaptıklarını ve buna rağmen maalesef dolardaki oynaklığın bu seviyede devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

“Sosyal ortamda paylaştığınız her şeyin ele geçirilme ihtimali var”
Anlık mesaj ve fotoğraf paylaşımı uygulamalarının kullanımında güvenliğe dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Özmen, kullanıcı tercihlerinin burada belirleyici olduğunu anlattı. Özmen şöyle konuştu:

“Teknoloji hayatımıza girdikçe orada ne paylaşılacağı, ne paylaşılmayacağı kişinin kendisine bağlı. Kişinin kendisi bunun kararını vermeli. bugün sonsuz güvenlik gibi bir şey yok. Her şey bir şekilde kırılabiliyor, ele geçirilebiliyor ama o konuda da ciddi bir çalışma yapılıyor. Paylaştığınız şeylere dikkat etmek gerekli. Mesela sosyal medyada çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmak istiyor musunuz? Kişisel şeylerinizi paylaşmak istiyor musunuz? Sosyal ortamda paylaştığınız her şeyin bir şekilde başkaları tarafından ele geçirilme ihtimali var. Dünyada malum paylaşma kavramı çok değişti, eskiden paylaşılmayacak şeyler artık paylaşılabiliyor. Arada bir jenerasyon farkı da devreye girdi. ‘Şuna dikkat edin buna dikkat edin’ diyemem yani, her şeyin bir bedeli var.”

“Basının işi 5 yıla kolaylaşır”

Basın mensuplarının rutin iş yükünün en büyük kısmını oluşturan konuşmaların yazıya dökülmesi işleminin teknolojinin gündeminde neden kendine yer bulamadığına ilişkin soruya ise Özmen, şu yanıtı verdi: “Burada Skype Tercüme çok önemli bir ürün haline gelmeye başladı. Sizin konuştuğunuzu anında 3 dile çevirebiliyor. Farklı uygulamalar da var yazılı toplantı notlarını sese dönüştürebiliyor. Ben önümüzdeki 5 sene içinde bu konuda daha farklı bir noktaya gelineceğini tahmin ediyorum.”


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir