dolar_fon

türkiyeye sermaye akışı başladı, Rusya’da yaşanan krizin ve büyük bankalar tarafından yapılan ülkenin geleceğine dair tahminlerin kötü çıkmasıyla birlikte ülkeden kaçış başladı. Zaten bu dönemde ülkemize yapılan sermaye akışında bir hareketlenme yaşanıyordu; Rusya’nın yadırganmaya başlanmasının ardından bu sermayenin hızı ve değeri arttı. Katar’dan büyük bir ilgi varken ülkemize diğer ülkeler de yine yatırımlarını ülkemizde yapma kararı aldı ve bu giren fonların ülke ekonomisine katkısının büyük olacağı düşünülüyor.

YENİ ANLAŞMALAR YOLDA

İkili anlaşma imzalanacak başka ülkelerin de bulunduğunu belirten Ertaş “Önümüzdeki dönemde bölge ülkelerinin bono ve kira sertifikası ihraçlarını da Türkiye’de yapması yönünde çalışmalarımız var” dedi.

Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine daha pozitif baktığına dikkat çeken Ertaş “Bunun pek çok sebebi bulunmakladır. Ülkemizde, ekonomide ve siyasi alanda sağlanan uzun dönemli istikrar, küresel yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmasını teşvik eden öncelikli alanlardır. Bununla birlikte cari açık ve cari açığın finansmanında görülen pozitif gelişme Türkiye’ye olan ilginin artışını hızlandırmıştır” dedi. Türkiye’de cari açığın yüksek seyretmesinin en önemli sebebinin artan enerji ihtiyacı olduğunu belirten Ertaş “Geldiğimiz noktada ise petrol fiyatının düşmesiyle önümüzdeki dönemde cari açık ve enflasyon konusunda önemli bir avantaja sahip olacağımızı gösteriyor” dedi.

2.3 MİLYAR DOLAR GİRİŞ YAPTI

Yazı sakin bir şekilde geçiren hisse senedi piyasalarına ekim ve kasım aylarında sırasıyla net 583 ve 627 milyon dolarlık yabancı yatırımcı girişi olduğuna dikkat çeken SPK Başkanı , yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasına net 2.3 milyar dolarlık yabancı yatırımcı girişi olduğunu söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir