imf

imf türkiyenin son durumunu değerlendirdi, Türkiye’nin son senelerdeki büyümesi yurt dışı ve IMF tarafından takdir edilirken büyüme hız oranının son birkaç ay içinde düştüğünü görüyoruz. IMF de bugün açıkladığı ülke durumunda bu konuya değindi. Enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize eden IMF, büyümenin de maalesef özel yatırımlarda yaşanan düşmeyle birlikte yavaşladığını ifade etti. Yayımlanan raporda iç karışıklıkların çözülme sürecinin hızlanmasına rağmen ekonomik büyümenin yavaş olduğunun da altı çizilirken dikkat çekilen bir başka nokta da enflasyonun gıda fiyatlarının altında kaldığıydı.

Türkiye ekonomisinin 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 3 büyümesini öngören IMF, cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2014’te yüzde 5,8 ve 2015’te ise yüzde 6 olacağı tahmininde bulunurken, Türkiye’nin nominal çıpanın yeniden tesis edilmesi ve dış dengesizliklerin azaltılması için yardımcı politikalar izlemesi gerektiğini savundu.

Raporda, öte yandan iyileşen işgücü piyasası ve tüketici kredileriyle desteklenen özel tüketimin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin genelinde büyümenin temel faktörü olduğu ifade edildi. Buna karşın, “Türkiye ve Rusya’daki tüketim harcamalarının düşen tüketici güveni ve kredi büyüme hızı nedeniyle gerilediği” tespitine yer verildi.

Güneydoğu Avrupa ve Türkiye ekonomilerindeki büyümenin ülkelere özgü nedenlerle yavaşladığına dikkat çekilen raporda, “Türkiye’de artan net ihracatın bir kısmı (parasal) sıkılaştırma politikalarını takiben istikrarsızlaşan özel yatırımlarla eksilerek, büyümenin 2014’ün ilk yarısında yavaşlamasına yol açtı” ifadesine yer verildi, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin ise sel baskınlarından zarar gördüğü belirtildi.

“Ekonomik görünüm aşağı yönlü risklere maruz kalacak”

Ekonomik görünümün yakın gelecekte aşağı yönlü risklere maruz kalacağı belirtilen raporda, bu tehlikelerin Euro bölgesindeki zayıf büyüme sürecinin daha da uzaması, ABD ekonomisindeki parasal normalleşmenin başlamasıyla ortaya çıkabilecek olası finansal değişkenlikler ve bölgedeki jeopolitik tansiyonun şiddetlenmesi gibi riskleri içerdiği kaydedildi.

“Bölgenin, Rusya ve Euro alanıyla olan yakın ilişkilerine (özellikle Ukrayna üzerinden taşınan Rus gazına olan bağımlılığına) ilaveten ciddi ölçüde dış finansmana dayanıyor olması, bu şoklardan kaynaklanan olumsuz açılımların büyümeyi ciddi şekilde etkilemesine neden olabilir” denilen IMF raporunda, Ukrayna ekonomisinin, ulusal para birimi Grivna üzerindeki baskılarla aşındığı dile getirildi.

“Büyüme önce yavaşlayacak, sonra hızlanacak”

Raporda, şunlar kaydedildi:

“Başta Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu olmak üzere, CESEE ülkelerindeki büyümenin gelecek yıl nispeten hızlanmadan önce yavaşlaması öngörülüyor. 2014 yılına ilişkin büyüme, nisan ayındaki rapora kıyasla yüzde 0,5 aşağı çekilerek, yüzde 1,2’ye revize edildi. Revizyon, büyük ölçüde Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin etkilerinin yansımasıydı. (Bölgedeki) gerilimin kademeli olarak azalacağı, yaptırım ve karşı yaptırımların kaldırılacağını ya da süresinin dolacağı varsayılarak, büyümenin 2015’de 1,7’ye çıkması bekleniyor.”

IMF, güçlü bir iyileşme sağlanmasının kısa vadeli politika önceliği olmasına karşın potansiyel büyümenin orta vadede artırılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir