yapi_kredi

yapı kredi maltada banka kuruyor, Ülkemizin önemli bankaları arasında yer alan ve bu aralar oldukça aktif olduğunu söyleyebileceğimiz Yapı Kredi’den yeni bir haber daha geldi. Gelen resmi bilgilere göre banka, Malta’da yeni bir banka daha kuracak. KAP’a gönderilen açıklama yazısını aşağıdan okuyabilirsiniz. Resmi işlemlerin ne zaman başlayacağına dair bir açıklama ise henüz gelmiş değil.

Bankamızın 3 Kasım 2009 ve 30 Ekim 2013 tarihli yönetim kurulu kararları ile;

– Yurtdışında daha kapsamlı bankacılık hizmeti sunarak kurumsal ve ticari segmentlerde müşteri tabanını genişletmek ve cüzdan payını arttırmak amacıyla, Bankamızın sermayesinin tamamına sahip olduğu Hollanda’da mukim bağlı ortaklığımız Yapı Kredi Holding BV tarafından doğrudan kontrol edilecek yapıda Malta Cumhuriyeti’nde yeni bir banka kurulmasına ve bu çerçevede Yapı Kredi Holding BV’nin sermayesinin ilk etapta 50 milyon Euro tutarında olmak üzere 200 Milyon Euro’ya kadar artırılmasına;

– Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar Tebliği çerçevesinde yatırımcıların sağlıklı olarak bilgilendirilmesi, ilgili dönemde ulusal ve uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak Malta Cumhuriyeti’nde Banka kurulmasından vazgeçilme olasılığı veya gerekli izinlerin temin edilememesi gibi hususlar dikkate alınarak yanlış değerlendirmelere ve beklentilere yol açılmaması ve Banka’nın itibarının korunması amacıyla bu kararlara ilişkin yapılması gereken özel durum açıklamalarının yapılmasının ertelenmesine,

karar verilmiştir.

Söz konusu yönetim kurulu kararları çerçevesinde kuruluş çalışmalarına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınan izin çerçevesinde başlanan Yapı Kredi Malta’nın faaliyete geçebilmesine ilişkin ön izin Malta yasal otoritesi tarafından verilmiştir.

60 Milyon Euro tutarındaki bir sermaye ile faaliyet göstermeye başlayacak Yapı Kredi Malta’nın başlangıç sermayesi için Yapı Kredi Holding BV’nin 59 Milyon Euro olan sermayesi, tamamı Bankamızca karşılanmak üzere 102 Milyon Euro’ya çıkarılacaktır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir