dolar

türkiye kara listeden çıkıyor, Kara paranın en çok aklandığı ülkelerden biri olarak bu vakte kadar çok dikkat çektik. Bu sıralamada ülkeler arasında koyu gri klasmandan daha önce gri listeye yükselmiştik; önümüzdeki hedef ise beyaz listeye kadar ulaşabilmek. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) başkanlığında toplanacak olan ekip Türkiye’nin artık beyaz listeye çıkması için uğraş verecekken Ekim ayında gerçekleşecek olan toplantıyla birlikte bu amaca ulaşılması bekleniyor.

Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ve yapılanların Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ekibine aktarıldığını ifade eden Maliye kaynakları, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydetti. Türkiye, ekim ayında yapılacak toplantıda griden kurtulup beyaz listeye çıkmayı planlıyor.

Körfez ve Rus parası akacak Türkiye’nin kara gri listeden çıkmasının ardından çok sayıda ülkeden para girişinin kapısının açılacağı belirtiliyor. MASAK’ın uzun süredir yoğun trafik yürüttüğü sürecin olumlu sonuçlanması halinde Türkiye’ye ciddi miktarda fon akışı olması bekleniyor. Avrupa Birliği’nin (AB) parasal genişlemesi, Rusya’nın ABD ve AB ile yaşadığı ambargo sorunu ve Ortadoğu’daki gerginliklerin ardından Türkiye’ye on milyarlarca dolarlık para girişinin olabileceği ifade ediliyor.

Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın uzun süredir Türkiye’nin beyaz listeye çıkmasına yönelik çalışması sürüyordu. Terörün finansmanıyla mücadelede yasal düzenleme yapılmasının ardından El Kaide ve Taliban bağlantılı kişi ve kuruluşlarının mal varlıklarının dondurulmasına yönelik Türkiye önemli adımlar atmıştı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir