ali_babacan

türkiye yüksek gelir grubuna girecek, Toplam 13 gün sürdükten sonra sona eren Meclis Bütçe Toplantıları Ali Babacan’ın açıklamalarına sahne oldu. Şu anda dünya ekonomisinin genel olarak bir çıkmaz içinde bulunmasına rağmen Türkiye’nin büyümesini devam ettirdiğini, her geçen sene büyüme oranlarını artırdığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2004 yılında üst-orta gelir grubuna yükselmiş olan ülkemizin birkaç sene içerisinde resmi olarak yüksek gelir grubuna da yükseleceğini dile getirdi.

DEFLASYON RİSKİ ARTTI

Euro bölgesinde yavaş, kırılgan ve ülkeden ülkeye değişen bir büyüme yapısı görüldüğünü, finans sektöründeki kırılganlıkların devam ettiğini ve reel sektörde istenen toparlanmanın henüz sağlanamamış durumda olduğunu belirten Babacan, bölgenin enflasyon oranında sert düşüşler olduğunu ve deflasyon riskinin bugün itibarıyla arttığını söyledi.

HERŞEYE RAĞMEN BÜYÜYORUZ

Amerikan Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmaya başlamasının ve faiz artımına geçmesinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilediğini ifade eden Babacan, bütün bunlara rağmen, bütün bu şartlarda Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Babacan, “Bu sebeplerden bir tanesi dahi, jeopolitik konumlar, tek başına Türkiye’yi bir resesyona düşürebilirdi. Suriye’deki bir iç savaş Türkiye’yi bir resesyona düşürebilirdi. Irak’taki bu son tablo Türkiye’yi resesyona düşürebilirdi. Bunların her birisi tek başına Türk ekonomisini bir durgunluğa, eksi büyümeye itebilecek güçte gelişmeler. Bunları mutlaka dikkate almamız gerekiyor. Biz bunlara rağmen büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin bu yıl yüzde 3,3, gelecek yıl ise yüzde 4 büyümesini beklediklerini anımsatan Babacan, içinde bulunulan küresel ekonomik konjonktür ve jeopolitik şartlar dikkate alındığında Türkiye’nin büyümesi ve istihdam üretmeye devam etmesinin başlı başına önemli bir başarı olduğuna dikkati çekti. Babacan, 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a değinerek, büyümenin gelecek yıl 4, 2016’da ve 2017’de yüzde 5 olmasını beklediklerini söyledi.

YILLIK YÜZDE 2,2 İSTİHDAM ARTIŞI ÖNGÖRÜYORUZ

2015-2017 döneminde ortalama istihdam artışının yıllık yaklaşık yüzde 2,2 olmasını öngördüklerini ve dönem sonunda işsizliğin yüzde 9,1’e düşmesini beklediklerini kaydeden Babacan, enflasyonun gelecek yıl yüzde 6,1, 2016 ve 2017 yıllarında ise yüzde 5 olmasını hedeflediklerini vurguladı. Babacan, Orta Vadeli Program’da cari açıktaki düşüşün devam etmesini beklediklerini belirtti.

Babacan, “Geçen sene yüzde 7,9 olan cari açığın bu sene yüzde 5’e doğru ineceğini ve gelecek yıl petrol fiyatları düşük olmaya devam ederse yüzde 4 civarında bir cari açığı gelecek sene görmemiz de mümkün” dedi. Bunları elde etmek için bütçedeki sıkı duruşu devam ettirdiklerinin altını çizen Babacan, “Bütçe açığımız 2014 yılı için, bu yıl için, bu yıl şu anda uygulamakta olduğumuz bütçede milli gelirin yüzde 1,9’u olarak hedefleniyordu.

Yüzde 1,9 açık verecek şekilde biz bu yılın bütçesini yaptık. Ama şu gün itibarıyla bakıyoruz ki inşallah yüzde 1,4’le bitireceğiz, yani milli gelirimizin yüzde yarımı kadar daha düşük bir bütçe açığı ile bu yılı kapatacağız” şeklinde konuştu. Babacan, 2015 bütçesinin açık hedefinin yüzde 1,1 olduğunu vurguladı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir