kredi_notu

türkiyenin kredi notu teyit edildi, Bundan bir sene öncesine kadar ekonomi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayan, tam tersine sürekli gelişmekte olan ülkemiz, Mayıs 2013’le birlikte gelen sorunlarla birlikte bir düşüşe geçmişti. Gezi Parkı Olayları ve ardından gelen 17 Aralık Operasyonu hem ülke içi hem de global çizgimizi sarsarken iyi ki pek de kayda değer değişiklikler yaşanmadı ve süreç şu anda iyi bir ivmede seyrediyor. Son olarak Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR da Türkiye’nin kredi notunu teyit etti: BBB-

JCR raporuna göre, Türk ekonomisi Mayıs 2013 tarihinden bu yana büyük stres yaşadı. TCMB, bir haftalık politika faiz oranını yüzde 4,5’den yüzde 10,0’a çıkararak keskin bir hamle yaptı.

Rapora göre, Türkiye’nin gelişmiş ekonomiler içinde piyasa ve uluslararası finans koşulları gibi faktörlere hassas seyredeceği düşünülüyor.

JCR’a göre, Türkiye’nin makroekonomik dengesizlikleri yapısal olarak iyileştirmek için, düşük tasarruf oranı, kronik olarak yüksek enflasyon gibi esaslı zorluklar ile başa çıkması gerekiyor.

JCR, kronik cari açık, düşük tasarruf oranları, büyük yatırım ihtiyaçları için uluslararası finans piyasalarına bağımlılığın kredi notunu baskı altında tuttuğunu kaydetti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir