citibank

Akbank’taki hisselerini satmış olan CitiGroup hakkında son zamanlarda yeni yatırımlar yapacağı yönünde iddialer geliyordu. Bu iddialara kesin cevap sonunda Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’ndan geldi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Akçaoğlu, Citi’nin Akbank’tan çekilmesinin sebebinin global bir karar olduğunu ve dünya genelinde yüzde 10’un altında olan hisseleri sattığını dile getirirken, Türkiye’ye çoğu firmanın bölgesel merkezini taşımayı planladıklarını ve Türkiye’de 40 yıldır olup, yine önemli yatırımlar yapacaklarını ifade etti.

Türkiye’de faaliyet yelpazesi geniş
Yurtdışından gelip Türkiye’de yatırım yapmak isteyen çok ciddi yatırımcılarla görüştüklerini aktaran Akçaoğlu, Türkiye’nin yatırım için cazip olmasını da 3 sebebe bağladı. Serra Akçaoğlu, bunlardan birinin nitelikli insan gücü, ikincisinin Türkiye’nin jeopolitik konumu olduğuna işaret ederek üçüncüsünün de ekonomik yelpazenin genişliği olduğunu aktardı. Akçaoğlu, şöyle konuştu: “Yabancı yatırımcılar gelişmekte olan ülkelerin yapılarını tanıyorlar. Türkiye ekonomisi tek bir sektörden ibaret değil. Bizde otomotivden, turizme, tarıma kadar çok geniş bir ekonomik faaliyet yelpazesi var. Toplumun yüzde 50’si genç. Yabancı gözüyle baktığınızda dünyanın pek çok ülkesinde zorluklar var. Yabancı yatırımcı, maliyete bakar. Hangi ülkede ne yatırım yapabilirim, bu ülkelerde bu yatırımın maliyeti nedir, getirisi nedir? Riski nedir. Bunu gidiyor diğer ülkelerle kıyaslıyor.”

40 yılı devirdi, organik büyüyecek

Citibank olarak da Türkiye’deki büyüme planlarının eksenine dış ticaret işlemleri ve nakit yönetimini aldıklarını da ifade eden Akçaoğlu, Türkiye’deki varlıkları ve Citi Group’un global stratejisi nedeniyle Akbank hisselerinin satışının sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı: “Türkiye planlarımızı değiştirmiyoruz. Citi’nin bu kararı Türkiye ile değil Akbank ile de değil… Dünya çapında azınlıkta olduğu yatırımlardan çıkıyor. Çünkü payı yüzde 10’un altında. Ama Citi Türkiye piyasasında 40 yıldır var ve eskiden olduğu gibi yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

“200 yıllık tecrübeyi ülkemize getirmeye çalışıyoruz” diyen Akçaooğlu, Citibank Türkiye’de organik büyümeye odaklanacağına vurgularken bankanın 100 ülkede faaliyet gösterdiğini ve en iyi örnekleri, ürünleri buradaki müşterilerine sunmak için çalıştıklarını anlattı. Akçaoğlu, “Bundan sonra da sürekli büyüyerek Türkiye’deki stratejilerimizi devam ettireceğiz… Tüm dünyayı inceleyip en yeni en son gelişmiş teknoloji ve finansman modellerini Türkiye’ye getiriyoruz” dedi.

Akçaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Citibank, Türkiye’ye yatırım yapan yatırımcıların hisse senedi ve tahvil piyasasındaki menkul kıymet saklamasını yapıyor ve bu alanda yüzde 45 pay ile lider konumda bulunuyor. Banka ayrıca Merkez Bankası’ndan sonra EFT işlemlerinde ikinci sırada yer alıyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir