Citigroup

citigroup japonyadan çekiliyor, Amerika’da New York merkezli işlerini sürdürmekte olan Citigroup, bir ülkeden daha çekilme kararı aldı. Şirket içinden gelen bilgilere göre Citigroup Inc. çok fazla getiri sağlayamadığı Japonya pazarında da çekilecek. Japonya’nın yanı sıra İspanya, Yunanistan ve ülkemiz Türkiye’den de istediği sonuçları elde edemeyen Citigroup, Amerika merkezli olup global olarak en fazla gelir elde eden banka olarak da biliniyor. Citigroup’un Japonya’da elinde tuttuğu malvarlıkları için yerli bankalarla görüşmelere başlanmış.

Citigroup’un Japonya’daki 33 şubesi dünya genelindeki şubelerinin yüzde 1’inden azını oluşturuyor ve İspanya, Yunanistan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden tüketici bankacılığının getirisinin düşük olması nedeniyle geri çekiliyor. HSBC Holdings ve Standard Chartered Plc, Citigroup’un ardından yerel bankaların hâkim olduğu, yıllar süren deflasyonun ve parasal genişlemenin net faiz marjinini Asya’daki en düşük seviyede bıraktığı Japonya’da küçülmeye gidebilecek bankalar arasında yer alıyor.

Tüketici bankacılığı operasyonlarını satışının bir opsiyon olduğunu ve henüz bir karar verilmediğini söyleyen yetkililer Japonya Finansal Hizmetler Kurumu’nun Citigroup’a Japonya’da sürdürülebilir ve kazançlı bir işletme modeli kurması yönünde baskıladığını belirtti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir