ulusahin

uluşahinden yatırım tavsiyeleri, Bundan birkaç ay önce çalışmalarını Şekerbank adına sürdürmekte olan Meriç Uluşahin, beklenmedik bir transferler Abank’a geçiş yapmıştı. Geride bıraktığımız dün ekonomiyi ve faiz oranlarını değerlendiren Uluşahin, yatırım yapmak ve parasını değerlendirmek isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Şu anlık için faizlerin kısa dönemde dalgalı bir görüntü sergilediğini ifade eden Uluşahin, bu durumun uzun vadede değişeceğini ve stabil bir pozisyon yakalayacağını sözlerine ekledi. FED’in faizleri artırması durumunda da ülke olarak pek etkilenmeyeceklerini sözlerine ekleyen Uluşahin’in yatırımcılara tavsiyeleri aşağıda yer alıyor.

DERDİMİZ SIRA DEĞİL

* ABank’ın büyüme planları nedir?
Hedefimiz pazar payına ya da sadece sıraya oynamak değil. ABank daha çok ticari ağırlıklı bir banka. Biz ticari ve orta KOBİ’de etkin bir bankayız. ABank bilançosunun yüzde 63.4’ünü orta segment KOBİ’ler oluşturuyor. Perakendede payımız yüzde 3 seviyesinde. Bunu 3 yıllık perspektifte yüzde 15-16 seviyesine çıkarmak istiyoruz. Hedefimiz 5-10 yıllık dönemde bankayı sürdürülebilir bir büyüme ve karlılığa odaklamak.

KREDİLERDE % 16-18 BÜYÜYECEK

* Hangi sektörlere odaklanacaksınız?

İnşaatta varız. Ayrıca turizm, sağlık, yiyecek-içecek ana sektörümüz haline gelecek. Banka olarak kredilerde bu yıl yüzde 16-18 büyümeyi hedefliyoruz.

KATARLI YATIRIMCIYI ÇEKECEK

* Sermayedarınızın Katarlı olması nedeniyle o bölgeye özel projeleriniz söz konusu olacak mı?

Özel bankacılık gelecek yıl büyüyeceğimiz alanlardan birisi. Katarlı sermayenin yanı sıra bireyleri de özel servislerle Türkiye’ye çekeceğiz. Bir takım ürünleri geliştiriyoruz. Direkt mevduat yapmak isteyenler var. Genelde mevduat ve fon ağırlıklı ürünler olacak.

2015 ikinci çeyrekte dolar zayıflayacak euro değerlenecek

* Dolar kurunda nasıl bir seyir bekliyorsunuz?
Euro-dolar paritesi olarak bakarsak bir dönem dolar kıymetli olacak ama daha sonra tekrar euronun değer kazanacağı bir döneme gireceğiz. 2015 ikinci çeyreğinden itibaren parite daha euro lehine döneceği bir yapıya dönebilir.

* Parası olan birikimlerini nerede değerlendirsin?

Sepet öneririm. Ama sepet her zaman TL ağırlıklı olmalı. TL’nin vadesini doğru yöneterek döviz hareketlerinde paniklemediğimizde kazançlı çıkarız. Hareketin olduğu yerden herkes dolar alıyor. Soğukkanlı olmalı. Çünkü ya kur kendi içinde düzeltme yapıyor ya da TL getirisi o kura uygun düzeltmeyi TL faizi ile yapıyor.

Faiz % 8-10 arasında seyreder

* Faiz oranlarına ilişkin öngörüleriniz neler?
Faizler önümüzdeki dönemde yukarı doğru çıkışını sürdürecek. 2015 yılının ilk çeyreğinde Fed’den bir faiz artırımı bekleniyor. Türkiye açısından bakarsak kısa dönemli iniş çıkışlar olabilir ama önümüzdeki 2-3 yıllık dönemde faizlerin daha stabil gideceğini bekliyorum. Etrafımızdaki coğrafi gelişmeler veya önümüzdeki yıl seçim beklentileri var. İnişleri çıkışları belki görebileceğiz ama 2015-2016 ve 2017 dediğimiz zaman çift haneli faizleri Türkiye’de görmeyi beklemiyorum. Avrupa’daki genişleme nedeniyle Türkiye’de faizler üzerinde çok uzun kalıcı bir baskı olmayacak. Faizler yüzde 8-10 arasında bir aralıkta dalgalanır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir