bankaci

bankacı primlerinde düşüş, Kısa bir süre önce Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından bankacıların primlerine ve ikramiyelere katı bir sınırlama getirmişti. Bir süredir tartışılmakta olan bu konu artık iyice sert bir hâl almaya başladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrew Bailey bu konunun yeniden gözden geçirilip, daha iyi değerlendirilmesi şartıyla yeni bir düzenlemenin gelmesini talep etti.

Bailey yaptığı açıklamada, finansal yöneticilerin şeytana uyarak karlarını artırmak, kazançlarını yükseltmek için uzun vadede bankaya zarar verebilecek riskler almalarının engellemenin doğru yolunan bankacı prim, ikramiyelerine sınır getirmek olmadığını
söyledi.

Bailey, yanlış işler yapan bankalara regülatörler tarafından uygulanan cezaların finansal sistemin istikrarını tehdit etmemesini sağlamak için dha fazla uluslararası koordinasyona ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

EBA’DAN İKRAMİYE VE PRİMLERE KESİK

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), bankacılara ödenen prim ve ikramiyelerine yönelik düzenlemelerdeki yasal bir boşluğu kapattı. EBA aldığı karar ile bankacılara rol tabancı tazminat, hakediş yolu ile prim ve ikramiye ödenmesini yasakladı.

EBA yaptığı açıklamada AB üyesi ülkelerde 39 bankanın tazminat, hakediş gibi adlar altında çalışanlarına ödemelerde bulunduklarının ve bankacı prim, ikramiyelerine yönelik kuralları ihlal ettiklerini vurguladı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir