ABank

abank karını yüzde 70 artırdı, Ülkemizde faaliyet gösteren ve hissesinin çoğu Commercial Bank of Qatar’a ait olan ABank, 2015’e 2014’e oranla daha iyi ve kârlı bir giriş yaptı. Geride bıraktığımız seneyi yüzde 16.7’lik bir özkaynak kârlılığı ile kapamayı başaran banka nakit kredilerindeki büyüme oranını da sektör genelinin yüzde 21.8 üzerinde kapadı. Mevduatını da yüzde 13.6’lık bir büyüme ile sonlandıran Abank, sermaye yeterlilik oranında da yine başarılı bir tablo sundu kamuoyuna.

ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, ABank’ın 2015’te de karlı ve odaklı büyüme hedefinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hedefimiz ticari ve kurumsal bankacılıkta sektörün üzerinde büyümek. Kredi portföyümüzde yüzde 24 paya sahip olan kurumsal müşterilerimize ait kredi payını 2015’te yüzde 30’a çıkaracağız. Bireysel tarafta ise dijital bankacılıkta fırsatlar olduğunu düşünüyoruz, bu alana yönelik önemli adımlar atacağız.”

ABank’ın uzmanlaştığı alanlarda faaliyet gösteren müşterilerinin ana bankası olmayı da hedeflediğini belirten Uluşahin, “Müşterilerimizin iş ortağı, çözüm ortağı olmak istiyoruz ve ürün yelpazemizi bu hedefe yönelik şekillendiriyoruz. Farklılığımızı odaklandığımız sektörlerdeki uzmanlığımız, hızımız ve çözüm odaklılığımızla göstereceğiz” dedi.

ULUŞAHİN: “2015’TE ÖZEL BANKACILIK, BÜYÜME ALANLARIMIZDAN BİRİ OLACAK”

Uluşahin, Türkiye’deki bireysel tasarruf oranının düşüklüğünün kısa vadede değişmeyecek bir sorun olduğuna da değinerek, alternatif kaynak arayışında civar ülkelerdeki tasarruf sahiplerini çekmenin önemine değindi. Ticaret hacmi yaratmanın yanı sıra Katarlı bireylere dönük özel bankacılığı da hedeflediklerinin altını çizen ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, “Ana hissedarımız Commercial Bank of Qatar’la birlikte Katarlı bireylere dönük özel bankacılık hedefimiz de var. Özel bankacılık, ABank olarak 2015’te büyüyeceğimiz alanlardan biri. Katarlı ticari sermayenin yanı sıra bireyleri de özel servislerle Türkiye’ye çekmek istiyoruz. Bireysel düzeyde önemli miktarda mevduat yatırımı yapmak isteyenler olduğunu biliyoruz. Buna göre mevduat ve fon ağırlıklı bir takım ürünler geliştiriyoruz. Dolayısıyla 2015’te Katar’ın Türkiye’de yatırım yapmak isteyen bireysel müşterilerine yönelik ürün ihracatımız olacak” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir