istanbul_finans_merkezi

Geçtiğimiz gün Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılım gösteren Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore, Türkiye’nin global pazardaki ekonomik durumunu ele aldı. Şu anda İngiltere ile Ortadoğu arasında hiçbir finans merkezinin olmadığını ve AB ülkelerinin de bu ihtiyacı karşılayamayacağını dile getiren Moore, İstanbul’un bu nedenle finans merkezi olmak için çok iyi bir adaya olduğunu ve bunun için çok iyi işleyen bir hukuk sisteminin olması gerektiğini ifade etti. Moore’a göre Avrupa ülkelerinin ekonomik durumu şu anda iyi değil ve bunu da euronun büyük kullanım alanının olmasına bağlıyor.

DUBAi İHTİYACI KARŞILAMAZ
Bir tek Dubai var. O da off shore merkezi olduğu için bu ihtiyacı karşılamıyor. Bu nedenle İstanbul’un finans merkezi olması iyi olur. İstanbul’da bir borsa olursa bu Londra Borsası’nın rakibi olmaz tam aksine işbirliği içerisinde yürür işler. İstanbul’un finans merkezi olması için hukukun üstün olduğu bir ortam gerekir. Bence bu anlamda İstanbul finans merkezi olmaya hazır.”

EUROYA İYİ Kİ GİRMEDİK

Birleşik Krallık olarak Euro Bölgesi’ne girmeyerek doğru bir seçim yaptıklarını ifade eden Moore, “Bence her ülke kendi para birimini seçebilmeli. Eğer kendi birimimizde kalmasaydık Euro Bölgesi ülkelerinin büyüme oranı anlamında önüne geçmiş olamazdık. Benim en büyük umudum, inşallah Türkiye ve Birleşik Krallık’ın reformdan geçmiş bir AB’de birlikte üye olmaları” diye konuştu. Beko’nun 25 yıl önce girdiği İngiltere’de bugün en büyük beyaz eşya üreticisi olduğunu dile getiren Moore, “Bu yıl Ülker, United Biscuits’ i 3.7 milyar dolara aldı. Çok ciddi büyük bir yatırım yaptı. Biz şirketlerimizi yabancıların almasından şikayet etmiyoruz. Hatta mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz. Hem istihdam sağlıyorlar, hem de araştırma ve geliştirmelerini yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Düşmandan dost olduk

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı dolayısıyla görüşlerini aldığımız Richard Moore, o dönem Türkiye’ye karşı savaşan İngiltere’nin bugün Türkiye ile gerek ticari gerekse siyasi olarak iyi ilişkilere sahip olduğunu söyledi. Moore, “Düşmandan dost olduk. İngiltere Prensi Charles ve oğlu Prens Harry, 24 Nisan tarihinde Çanakkale’de düzenlenecek Çanakkale savaşlarının 100’üncü yıldönümü törenlerine katılacak. Bu nedenle bizim için ekstra heyecanlı bir yıl olacak” dedi.

Çanakkale geçilmez!

Moore, Twitter hesabından Türkçe “Bütün Türk dostlarımızın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü saygıyla kutlarım. Çanakkale’de tüm taraflar cesurca çarpıştı ancak hak edilmiş zaferi kazanan Türkler oldu… Çanakkale geçilmez” diye yazdı. Moore’un bu tweeti sosyal medyada kısa sürede geniş yankı buldu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir