istanbul_konut

istanbulda ev fiyatları tavan yaptı, Konut sektörü her geçen gün değerini daha fazla artırırken tüm millet de yatırım için ilk olarak gayrimenkul ve arsaya güveniyor; bu da senelik fiyat yükselişini daha fazla artırıyor. İstanbul’daki konut fiyatları yine tavan seviyelere çıktı. Geçen senenin aynı dönemine göre İstanbul’daki konut fiyatlarında yüzde 21.59’luk bir artış söz konusu. Bunun yanı sıra İstanbul’u arkadan takip eden şehir de yüzde 12.41’lik artışla Adana oldu. Ankara, Kocaeli ve Bursa yine konut fiyatlarının fazla yükseldiği şehirler arasında yer alırken bu araştırma REIDIN tarafından yapıldı.

Vatandaş, bu durumun enflasyondan kaynaklanan maliyetlerdeki artışın fiyatlara yansımaya başladığının göstergesi olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Daha da önemlisi kredi faiz oranları. Biliyorsunuz ki konut fiyatları ile kredi faiz oranları ve benzer şekilde kredi hacmi arasında ilişki yüksek derecede önemli. Son iki yıldaki gelişmeleri değerlendirdiğimizde, konut fiyat endeksi ve kredi faiz oranları arasındaki ilişkinin gücü -0,77 iken, konut fiyat endeksi ve konut kredi hacmi arasındaki ilişkinin gücü +0,86 düzeyinde. Dolayısıyla, Türkiye’de konut fiyatlarının gelişiminde kredi faiz oranlarının aşağı yönlü hareketi olumlu etki yaratıyor. Benzer şekilde de faiz oranlarının aşağı yönlü hareketi kredi hacminin de artmasına neden oluyor.”

Bugün aylık faiz oranının yüzde 0,90 seviyelerinde, yani psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmiş durumda olduğunu anlatan Vatandaş, böyle bir ortamda talebin artacağı ve buna bağlı olarak fiyatlarda artış yaşanacağı beklentisinin yanlış olmayacağını anlattı.

Orhan Vatandaş, diğer yandan geleneksel yatırım aracı olarak değerlendirilen ve uzun vadede diğer finansal yatırım araçlarına kıyasla iyi bir alternatif olan konut yatırımının ekonomik istikrar ve belirsizliklerin nispeten ortadan kalktığı günümüz koşullarında daha çok tercih edilebilirlik noktasında önemini ve yerini koruyacağını söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir