vakifbank

vakıfbankta yüzde 10 kar artışı, Geride bıraktığımız senenin mali tablolarını yayımlayan bankalara son olarak Şekerbank da katıldı. Bankadan yapılan açıklamara göre 2014’ün son çeyreğinde sektör ortalamasının üzerinde bir kâr elde edildi. Son 3 aylık dönemde 683 milyon lira net kâr elde eden bankanın böylelikle bir senelik kârı da 1 milyar 753 milyon lira oldu. 2014 yılı boyunca ülkeye nakdi ve gayrinakdi 133 milyar lira finansman sağlayan bankanın bir diğer olumlu istatistiği de bir sene içerisinde 34 yeni şube açarak şube sayısını 893’e kadar çıkarması oldu.

VakıfBank, 2014 yılının son çeyreğinde piyasa beklentisinin üzerinde, 683 milyon lira net kar elde ederek 2014’ü 1 milyar 753 milyon lira net kar ile kapattı. Sektör net karının 2013 yılına göre artmadığı 2014 yılında net karını yüzde 10,6 artıran VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yüzde 17 büyümeyle 158 milyar lirayı, nakdi kredileri yüzde 21 büyümeyle 104 milyar lirayı, mevduatı ise yüzde 13 büyümeyle 91 milyar lirayı aştı.

VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, 2014 yıl sonu konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, global ekonomideki belirsizlik nedeniyle kırılganlığın ve oynaklığın arttığı bir dönemde başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da net karımızı sektör ortalamasının üzerinde artırmış olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Bankanın ortalama özkaynak karlılığının 2014 yılında sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 13 seviyesinde gerçekleştiğine işaret eden Aydoğan, gelecek dönemde de istikrarlı şekilde karlılıklarını artırarak büyümeye devam edeceklerini belirtti.

Aydoğan, 2014 yılında kredi büyümesinin, alınan makro ihtiyati tedbirlere paralel olarak KOBİ, ticari ve kurumsal segmentte yoğunlaştığını aktararak, “2014 yılında nakdi kredilerimiz yıllık bazda sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 21 büyümeyle 104 milyar lirayı aşarken, KOBİ kredilerimiz aynı dönemde yüzde 25 büyümeyle 28 milyar liraya ve proje finansman kredilerimiz dolar bazında yüzde 31 büyümeyle 6,8 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ekonomimizin temel taşı ve ihracatımızın motoru konumundaki KOBİ’ler başta olmak üzere reel ekonomiyi desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Aktif kalitesindeki pozitif ayrışma 2014’ün en belirgin özelliği oldu”

Geçen yıl bilançodaki en dikkati çekici başarılardan birinin aktif kalitesi tarafında görüldüğüne işaret eden Aydoğan, şunları kaydetti:

“Sektörün takibe dönüşüm oranının arttığı bir yılda, varlık satışı ya da aktiften silme yapmadan, takibe dönüşüm oranımızı, takibe aktarımların azalması ve geçen yıldan daha yüksek miktarda tahsilat yapılması sayesinde 2013 yıl sonuna göre 25 baz puan indirmeyi başardık. Daha da önemlisi, bankamızın takipteki krediler için ayırdığı karşılık oranı sektör ortalamasının 20 puan üzerinde yüzde 94 seviyesine yükselerek rakip bankalar arasındaki en yüksek oran oldu. Karlılıktan ödün vermeden muhafazakar bir şekilde ihtiyatlı duruşumuzu güçlü şekilde koruyoruz.

Mevduat tarafında da sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek pazar payımızı artırdık. Toplam mevduatımız yıllık yüzde 13 büyümeyle 91 milyar lirayı aşarken, şube sayımızdaki artışa paralel olarak, mevduatımız hızla tabana yaygınlaşmaya devam etti. Toplam vadesiz mevduatımızın yıllık yüzde 23 büyümeyle 16,8 milyar liraya, tasarruf mevduatımızın yıllık yüzde 16 büyümeyle 36,4 milyar liraya ulaşması bu durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır.”

Halil Aydoğan, mevduat dışı kaynaklarda da önemli gelişmelerin olduğuna değinerek, “Yılın ilk yarısında Hazine Müsteşarlığı dışında, Türkiye’nin ilk avro cinsi eurobond ihracını gerçekleştirmiştik. Yılın son çeyreğinde de gelecekteki nakit akımına dayalı 7 yıl vadeye kadar, 7 farklı dilimde toplam 930 milyon dolar tutarında Seküritizasyon Kredisi temin ettik. Ayrıca bu yılın ocak ayında gerçekleştirdiğimiz 500 milyon dolar tutarındaki işlemle Türkiye’nin Basel 3 uyumlu ilk sermaye benzeri tahvil ihracını tamamlamış olduk. Reel sektörün orta ve uzun vadeli finansman ihtiyacı için önümüzdeki dönemde de bu gibi yeni ve farklı fonlama alternatiflerini değerlendirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“2015’te şubeleşme ve istihdam artacak”

VakıfBank için yılın son çeyreğinde Borsa İstanbul (BİST) bünyesinde faaliyete geçen BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olmalarını 2014 yılındaki diğer önemli bir gelişme olduğunu anlatan Aydoğan, “Türkiye’nin en güzide 15 şirketinden oluşan endekse bankacılık sektöründen 4 şirket girebilirken, VakıfBank endekse giren tek kamu kuruluşu oldu. Çevreye, topluma, çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza karşı her zaman sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyor ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı gelecek nesillere bir borç olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Aydoğan, müşterilerine daha yakın olma ve tabana yayılma stratejisi doğrultusunda 2015 yılında da şube açılışlarına devam edeceklerini vurgulayarak, bankanın bin şubeye ulaşma hedefi doğrultusunda, 2015 yılı içerisinde azami çaba göstererek 40’a yakın yeni şube açmayı ve yaklaşık 800 personel alımı yapmayı planladıklarını kaydetti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir