onder_Halisdemir

2014 aktifbank için nasıl geçti, 2014’ün yılının sonlarına doğru geldik ve artık bankalar da bir sene boyunca ne işlerin altına imza attıklarını, nasıl bir mali tabloyla seneyi sonlandırdıklarını açıklamaya başladı. Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, öz sermaye kârlılığında seneyi en fazla kârla kapatan ilk 5 banka içinde yer almalarının büyük bir ihtimal olduğunu ve yaklaşık varlık büyüklüklerinin 6 milyar liraya ulaştığını dile getirirken, 2014’ün genel anlamıyla başarılı bir yıl sayıldığını ve Türkiye’ye bir para transfer sistemi kazandırdıkları için mutlu olduklarını ifade etti.

“Analog ve dijital dünyalar evlendi”

Önder Halisdemir, 5 binin üzerinde bakkala koydukları “N Kolay” isimli cihazın, fatura ödemeden oyun kartı satışına, bilet almaktan her türlü kataloglu ürünün satıldığı bakkalların yeni gelir kapısı olduğunu dile getirdi. Bunun, Avrupa’da da yılın dağıtım kanalı seçildiğini ifade eden Halisdemir, “Ayda 6 milyon adet işlem yapar hale geldi. N Kolay ile önemli bir ihtiyacı cevapladık ve bakkalların süper marketlere karşı elleri çok kuvvetlendi. Burada analogla dijital dünya evlendi. Bu yeni jenerasyon bakkallar, eski bildiğimiz bakkal gibi o sokağın bütün ihtiyacını görüyor” dedi.

Halisdemir, 2014’te Tataristan ve Kazakistan’da İslam Kalkınma Bankası ile ortaklaşa bir leasing şirketi açtıklarını, bu yıl içindeki önemli diğer konunun, murabaha sukuklarını ihraç etmeye devam etmeleri olduğunu belirtti. Bu yılı sonunda varlık büyüklüklerinin 6 milyar lira civarında olacağı bilgisini veren Halisdemir, 2014 yılını öz sermaye karlılığında 50 banka arasında 4. veya 5. sırada kapatabilecekleri öngörüsünde bulundu.

Önder Halisdemir, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesini de ekonominin yeni çıpası olarak gördüğünü belirtti. Türkiye’nin artık çok rahat bir kamu maliyesiyle ilerlediğinin altını çizen Halisdemir, Türkiye’nin aldığı kararlarla seçimlerde popülist olmadığını gösterdiğini, seçim sürecinin artık ekonomiye bir yansıması bulunmadığını kaydetti. Seçimlerin artık bir “dur kalk” noktası olmaktan çıktığını dile getiren Halisdemir, bunun da güçlü kamu maliyesi sayesinde olduğunu, zaten gelişmiş ülkelerde durumun böyle olması gerektiğini sözlerine ekledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir