siber_Saldiri

türk bankaları saldırı altında, Trend Micro, geride bıraktığımız seneye ait bankalar ve siber saldırıların yer aldığı raporunu paylaştı. Gelen bilgilere göre Avrupa’daki bankalarda en çok siber saldırı altında bulunan ülke Türkiye. Türk bankalarının neden bu denli saldırıya maruz kaldığı birçok açıdan tahmin edilebilir; ama kendi fikirlerimizi kendimize saklayalım. Geçtiğimiz günlerde Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koltuksuz da artık siber savaşların başlayacağını, bunun için eğitim düzeyinin artırılması gerektiğini dile getirmişti.

“100 kişiyle olmaz”

Türkiye’nin siber savaşa karşı müdahaleyi yönetecek orkestra şefinin bulunması gerektiğini belirten Doç. Dr. Koltuksuz, “2012’de Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, 2013’te Siber Olaylara Müdahale Ekibi oluşturuldu. Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi yürürlükte. Ancak bu iş Ankara’da 50-100 kişiyle olacak bir iş değil, ülke geneline yayılması gereken bir ekip işi. Eğitimli insanları bir araya getirmek, yeni uzmanlar eğitmek, bu işin kimin yürüteceğini belirlemek gerekiyor. Bu yüzden daha hazır değiliz” diye konuştu.
Doç. Dr. Koltuksuz, Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2014’te dünyada siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 6 arttığını belirtti. Türkiye’ye en çok saldırı yapılan ülkeler ABD, Malezya, İsviçre ve Rusya. State of the Internet raporuna göre Türkiye en çok siber saldırı yapan 9. ülke. Doç. Dr. Koltuksuz Trend Micro’nun 2014 raporuna göre Türkiye’nin çevrimiçi bankacılık alanında Avrupa’da en çok saldırıya uğrayan ülke olduğunu söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir