sirket

kriz geride kaldı şirketler açılacak, Bundan birkaç sene önce başlayan ve şu anda belki de kendinden eser olmayan küresel krizin bitmesi global çaptaki tüm şirketleri fazlasıyla rahatlattı. Kriz süresince kendini garanti altında tutmak isteyen firmalar kârlarını yatırım yapmaksızın köşede tutarken artık kasalarında fazlasıyla para birikti. Yapılan açıklamalara göre global pazarda şirketlerde 5.7 trilyon dolarlık bir kasa genişliği gözleniyor; bu değer sadece en büyük 5 bin 100 firmayı kapsamakta. En fazla pay beklendiği gibi Amerika’nın elinde.

YÜZDE 127 ARTIŞ VAR

Şirketlerin havuzda biriken paralarını üç şekilde değerlendirebileceklerini söyleyen JP Morgan EMEA Bölgesi Direktörü Laurence Hollingworth, “Bilançoda nakit varsa ya birleşme ve satın almalara harcayacak, ya işine yatırım yapıp organik büyüyecek ya da hissedarlarına geri verecek. Şu anda hissedarlar paranın tekrar iş için harcanmasını istiyor” yorumunu yaptı. Bu yıl içinde 883.6 milyar dolara kadar fırlayan ve bir önceki yıla göre yüzde 127 artış yakalayan birleşme ve satın almalar trendi Türkiye’yi de içine alacak.

7 AYDA 2013 YAKALANDI

Türkiye’nin de bu yeni trendden hatırı sayılır bir pay alacağına kesin gözüyle bakılıyor. 2014 yılı 15 Ağustos itibarıyla 2013 yılının tamamı yakalanmış durumda. Birleşme ve satınalmalarını SABAH’a değerlendiren EY Kurumsal Finansman Hizmetleri Başkanı Müşfik Cantekinler, “2014 başından bugüne kadar yapılan birleşme ve satın almaların değeri açıklanmış olanların tutarı 13.4 milyar dolara geldi. Bu rakamla 2013 yılı tamamını neredeyse yakalandı. Çünkü 2013’te toplam miktar 13.7 milyar dolardı. Değeri açıklanmamış işlemlerin ise yaklaşık 2 ila 2.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla 7.5 aydaki performansın 16 milyar dolara yaklaştığı görülüyor” dedi.

2014 başından bu yana 179 evlilik yapıldı

2014 yılında bugüne kadar 179 işlem gerçekleştiğini söyleyen Cantekinler, “İşlem hacmine göre sektör sıralamasında ise 2013 yılına büyük oranda paralel bir dağılım mevcut ve Enerji ve Ulaştırma sektörleri ilk iki sektör olarak öne çıkıyor. İşlem sayısında ise yine 2013 yılı ile benzer bir durum var ve Bilişim, Enerji ve İmalat sektörleri ilk üç sırayı alıyor” dedi. , Bilişim sektörünün ön plana çıktığını ve işlem sayısında birinci sırada yer aldığını belirten Cantekinler bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da hızlı artacağına kesin gözüyle baktıklarını da belirtti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir