havalimani

3. havalimanı için kredi temasları başladı, Bildiğiniz gibi İstanbul’un 3. havalimanının temeli aylar önce atılmıştı. Şu anda çalışmalar devam ederken gelen bilgilere göre ihaleyi kazanmış olan konsorsiyum kredi almak için bankaların kapısını çalıyor. Toplam 4.5 milyar euroluk bir kredi söz konusu iken bu konu hakkında Denizbank CEO’su Hakan Ateş’ten açıklamalar geldi. Bu kredinin en kısa zamanda temin edilmesini bekleyen Ateş, şimdilik görüşmelerin sürdüğünü ve kesinleşen bir durumun olmadığını dile getirdi.

Ateş, kredinin büyük ihtimalle, 3’ü kamu bankası olmak üzere 10 Türk bankasından geleceğini ve havalimanının ilk fazını finanse edeceğini söyledi. Ateş, “Konsorsiyum bankalarla birebir görüşüyor. Katılıp katılmayacağımızı inceliyoruz. Şartlar daha belli değil” dedi. Bloomberg, ticari bankaların kredinin çoğunu üstleneceğini, ihracat kredisi kurumlarının da yüzde 20’sini sağlayabileceğini, 15 – 16 yıllık olması beklenen kredinin inşaatın süreceği 4 yıl ödemesiz olacağını bildirdi. 4.5 milyar euro’luk kredi bir Türk şirketinin alacağı en büyük kredi olacak.

‘Türkiye en ön safta’

3. havalimanı için kredi arayışının Irak nedeniyle jeopolitik risklerin arttığı bir döneme denk geldiğini yazan Bloomberg, Commerzbank gelişmekte olan piyasalar araştırma bölümü yöneticisi Simon Quijano – Evans’ın orta vadede jeopolitik durum sakinleştiğinde Türkiye’nin yine ekonominin ön saflarında yer alacağı görüşüne yer verdi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir