bulent_gedikli

hükümetten merkez bankasına öneri, Son dönemde Merkez Bankası yetkilileri ve hükümet arasında yaşanan gerginlikten kuşkusuz herkesin haberi vardır. Görünen o ki hükümet bu gerginliğe bir son vermek istiyor. Geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, dünyadaki tüm ülke yönetimlerinin kendi merkez bankalarıyla iyi bir geçinme süreci içinde olduklarını ve büyümeyi destekleyici politikalar geliştirdiklerini dile getirirken Avrupa Merkez Bankası’na da değindi.

“Dışarıdan gelecek olumlu etkilere bel bağlamadık”

Avrupa’da güven sorunu olduğunu vurgulayan Gedikli, bölgede bir türlü siyasi ve mali birliğin sağlanamadığını ifade etti. Bu nedenle, atılan adımların istenilen sonucu vermediğine işaret eden Gedikli, şöyle devam etti:

“Biz zaten hiçbir zaman dışarıdan gelecek olumlu etkilere bel bağlamadık. Onun için ECB’nin bu kararı da ne üzüleceğimiz ne sevineceğimiz bir gelişme. Dışarıdaki olaylar elbette bizi olumlu veya olumsuz anlamda bir miktar etkiler ama Türkiye artık ayakları yere sağlam basan, her riski en iyi şekilde yönetme kabiliyetine sahip bir ülke. Türkiye artık sağa sola değil, direkt hedefe odaklı gidiyor.”

“Dünyada beklenmedik kararlar daha da artacak”

Son yıllarda dünyada gerek ticaretin gerekse de mali ve para politikalarının metotlarının, araçlarının değiştiğini belirten Gedikli, bunun sonucu olarak beklenmedik kararların ortaya çıktığını ifade etti.

Dünyada şu anda doların hızla değer kazandığı bir dönemin yaşandığına dikkati çeken Gedikli, şunları söyledi:

“Bunun sonucu olarak da ülkeler alışılagelmişin dışında kararlar alarak tedbirler üretmeye başladı. İsviçre Merkez Bankası’nın son aldığı karar, İran’ın dış ticarette dolar yerine TL kullanacağını açıklaması ve Rusya ile Çin arasındaki anlaşmalar buna örnek gösterilebilir. Dünyada beklenmedik bu kararlar daha da artacak. Burada merkez bankalarına büyük görev düşüyor. Böyle bir süreçte gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları politikalarını, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarına bakarak uyarlamaya çalışmamalı. Her reçete her hastada aynı etkiyi göstermez. Uluslararası kuruluşların bile bu yönde çağrıları var. Dünyanın girdiği bu darboğazdan çıkması için tüm ülkelerde artık merkez bankaları, hükümetlerle birlikte uyum içinde, büyümeyi destekleyici politikalar üretmeli. Tabi buna bizim merkez bankamız da dahil. Merkez Bankamız artık literatüre fazla boğulmadan, gelişmeleri daha iyi okumalı ve adımlarını hükümetle birlikte daha hızlı atmalı.”

“Kimse ortalığı bulandırmaya çalışmasın”

Türkiye’nin Rusya’dan yüksek fiyatlarla doğalgaz ve petrol alacağına yönelik söylentilere de cevap veren Gedikli, geçmiş yıllarda uygulanan fiyatların yasal anlaşma süreleri bitince yenileneceğini söyledi. Bu yenilemelerde ise fiyatların daha aşağı düzeylerde olacağının, hem Türkiye hem de Rusya tarafından en üst düzeyde ifade edildiğini hatırlatan Gedikli, “Onun için kimse bu tür söylentilerle ortalığı bulandırmaya çalışmasın. Şu an devam eden kontratlar var. Bunların süresi bittiğinde fiyatların daha makul düzeylerde olacağı görülecektir” diye konuştu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir