banka

bankaların 2015 planları, 2014 yılını büyük başarılarla geride bırakarak halen tüm dünyanın dikkatini çekmekte olan Türk bankalarımız 2015’i de oldukça iyi hatırlamak istiyor ve bu bağlamda birçok yatırım yapacaklar. 2015 planlarını açıklayan bankaların önceliği yeni şubeler açmak gibi gözükürken bazıları ise yeni projelere yöneliyor. Bankalar bir sene içerisinde yine binlerce personel alımı yapacak, iş alımları için sınavlar başladı bile. Artık bankalar iş alımı yaparken yüksek öğrenim şartı koşacak gibi gözükmekte.

ZİRAAT BANKASI – 125 ŞUBE AÇACAK
Ziraat Bankası, 2015’te ağırlığı İstanbul olmak üzere toplam 125 şube açmayı planlıyor. Bunun yanı sıra illerin yeni gelişen merkezleri ile henüz banka şubesi olmayan ilçelerde de şube açacaklarım söyleyen Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Peyami Ömer Özdilek, “Orta vadede şube sayısında 2 binli rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz” diyor. Banka ayrıca bugünlerde 2014 son çeyreğinde yazılı kısmı tamamlanan personel alım sürecini sürdürüyor. Halen bu adaylarla sözlü sınav aşamasını tamamlamak üzere olan Ziraat Bankası, bu sürecin ardından 2 bin yeni personel alımını tamamlamış olacak. Türkiye genelinde ihtiyaçlar doğrultusunda alım yapmayı hedefleyen banka, böylece 2015’i 24 bin 500-25 bin arasında personel ile kapatacağını tahmin ediyor.
İşe alım sürecindeki genel ve özel şartları Ziraat Bankası’nın internet sitesi ve ulusal gazetelerde ilan ettiklerini hatırlatan Özdilek, bankanın işe alım şartlan hakkında şu bilgiyi veriyor:
“Örneğin servis görevlisi unvanında alacağımız adaylar için 1 Ocak 1984 ve sonrası doğumlu olmak ve lisans mezunu olma şartı aranırken, banko görevlisi unvanında alacağımız adaylar içinse 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olmak ve sadece ön lisans mezuniyet şartı aranıyor. Her iki unvanda da adaylar için mezun olunan bölüm şartı belirtilmemiş. Bu yıl iktisadi idari bilimler, hukuk ve mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun adaylara yönelik müfettiş yardımcısı ve uzman yardımcısı unvanlı personel alımı yapmak da hedeflerimiz arasında.”
Ziraat Bankası, diğer bankaların aksine işe alım sınavlarını bu konuda uzman kuruluşlara yaptırıyor. Sınav başvuruları yine bu kuruluşların internet siteleri üzerinden almıyor. Yazılı sınavda başarılı olanlar ihtiyacın belli oranında aday başarı sıralamasına göre mülakata davet ediliyor. Mülakatta başarılı olan adaylara iş teklifi yapılması ve sözleşme imzalanması ile işe alım süreci tamamlanıyor.

AKBANK – YETENEK TESTİ UYGULUYOR
Akbank yıl içerisinde ihtiyaca uygun olarak şube açmayı planlıyor. Türkiye örgütlenmesine yıl boyunca yaklaşık bin 700 yeni personel almayı planladıklarını söyleyen Akbank İnsan Kaynakları ve Strateji’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “Başvuru mecraları olarak ‘Kariyer.akbank.com’ sitemizi, çalışanlarımızın aday önerdiği iç platformumuz ‘Adayın Kim Akbanklı’yı, kariyer sitelerini ve danışmanlık firmalarını kullanıyoruz. Kariyer sitemiz ‘5N 1 Kariyer’ özellikle yeni mezunlar için önemli bir bilgi kaynağı oluşturuyor” diyor. Akbank yeni mezunların işe alımlarında yetenek testleri, kişilik envanteri ve yetkinlik bazlı mülakatlar gibi çeşitli yöntemleri kullanıyor. Deneyimli personel alımlarında ise adaylara yetkinlik bazlı mülakat süreçleri uygulanıyor.

VAKIFBANK – AĞIRLIK BÜYÜK İLLERDE

2014’ü toplam 893 şube ile tamamlayan VakıfBank 2015’te bin şubeye ulaşma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürecek. Bankanın yıl içinde açılması planlanan şubelerinin yaklaşık yüzde 78’inin büyükşehir olan illerde ve bu illerin yeni gelişen bölgelerinde; yüzde 22’sinin ise diğer illerde bulunması planlanıyor. Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak Marmara, Ege, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerindeki yüksek potansiyele sahip şehirlerde büyümeyi hedeflediklerini söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saydam, 2015 yılı personel alım politikasına ilişkin şunları belirtiyor: “2014’te toplam 850 yeni personel istihdamı sağlayarak toplam çalışan sayımızı 14 bin 900’e yükselttik. Genişleyen şube ağımıza paralel olarak bankamıza personel alımları devam edecek. Personel alımı planlamamız yeni şube açılışları ve bankamızdan ayrılan personel sayılan dikkate alınarak yapılacak. Buna bağlı olarak 2015’te yaklaşık 750-800 personel alımı yapılabileceğimizi öngörüyorum.”
VakıfBank yeni işe alımlarda dört yıllık eğitim veren üniversitelerin bankacılık ile ilgili bölümlerinden mezun olan adayları ve bu adaylar içinde belirlenen yaş şartını sağlayanları bünyesine katıyor. Söz konusu şartları sağlayan adayların ayrıca işe alım sınavlarının yazılı ve sözlü aşamalarını başarı ile tamamlamaları gerekiyor. Personel alımı planlandığında işe alım ilanları ve şartları Vakifbank.com.tr adresinde ve yazılı basında duyuruluyor.

YAPI KREDİ – “HEROES CLUB” İLE İŞ İMKANI

2014’te 7()’inci yılını kutlayan Yapı Kredi, yılı bin şubeyi geçerek kapattı. 2015’te büyüme stratejisi doğrultusunda şube ağını genişletip mevcut şubeleri ise yenileyeceklerini söyleyen Yapı Kredi İşe alım ve İK Geliştirme Direktörü Ebru Vardar, “Bu yıl 2 binden fazla işe alım yaparak kasım ayı itibarıyla çalışan sayımızı 18 bin 690 kişiye ulaştırdık. 2015’te de büyüme stratejimiz doğrultusunda farklı bölümlere işe alımlarımıza devam edeceğiz” diyor.
Personel alımında farklı kriterler uygulayan Yapı Kredi, örneğin deneyimli adaylarda, başvuruda bulundukları pozisyon ile ilgili minimum iki yıl tecrübe sahibi olma şartı arıyor. Deneyimsiz adayların ise lisans mezunu olması gerekiyor.
Banka işe alımları Yapı Kredi’nin İK sitesi ve Kariyer.net aracılığıyla yapıyor. Öte yandan, Yapı Kredi’nin genç yeteneklerin keşfi ve istihdamını amaçladığı Heroes Club programı bulunuyor. Gençlere sosyal medya üzerinden ulaşan programla üniversite üçüncü sınıfta okuyan öğrencilerin iş dünyasıyla buluşması, kariyer planlamalarına yardımcı olmak ve finans sektörüne nitelikli bireyler yetiştirmek hedefleniyor.
Başvuruların Kariyerim.yapikredi.com.tr ve Facebook İnsan Kaynakları sayfalarından yapılabildiği programa seçilen öğrencilere kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla birçok eğitimin yanı sıra staj ve koçluk imkanları da sunuluyor. İki yıllık programı başarıyla tamamlayanlar ise Yapı Kredi’de iş imkanına kavuşabiliyor. Yapı Kredi’de işe alım sürecinde adaylar pozisyon ve deneyime göre sınava, ardından da mülakat sürecine alınıyor.


GARANTİ – 2 BİN PERSONEL ALACAK

Garanti Bankası 2015’te yurt çapında yaygın olacak şekilde ancak ağırlığı il merkezlerinde toplam 15-20 şube açmayı ve yaklaşık 2 bin yeni personel almayı planlıyor. İşe alımlarla birlikte 2015’i toplam 19 bin çalışanla kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, “Türkiye çapındaki şubelerimiz için gişe asistanı ve telefon bankacılığı müşteri temsilcisi, operasyon asistanı, müfettiş yardımcısı ve şubelerimiz ile genel müdürlük birimlerimiz için “sales trainee” ve “management trainee” yani yönetici adayı alımlarımız olacak” diyor. Banka bu yıl işe almayı planladığı adayların yüzde 85’inin yeni mezunlardan oluşmasını planlıyor. Yeni mezun adaylarda ise tercihen üniversite mezunu olması, 27 yaşını aşmaması, erkek adaylar için askerliğini yapması veya en az bir yıl tecil ettirmesi şartları aranıyor. Yeni mezun ve deneyimli adayların, iş başvurularını kendilerine uygun tüm açık pozisyonları görebildikleri Garanti.com.tr/garantilikariyer adresinden yapabildiklerini söyleyen Tüzün, işe alımdaki prosedürleri ise şöyle özetliyor: “Yeni mezun adaylarımız öncelikle ilgili pozisyona yönelik hazırlanan sınava davet ediliyor. Sınavda başarılı olanlara kendilerini ifade etmeleri için ilk adım olan bir video kayıt linki gönderiyoruz. Bu linkteki soruları yanıtlayıp bize gönderen ve başarılı olan adaylar ise son adım olan online ya da yüz yüze yetkinlik bazlı birebir mülakat sürecine davet ediyoruz. Mülakatta başarılı olanların işe alımı gerçekleşiyor. Deneyimli adaylar ise sınava katılmadan, yetkinlik bazlı birebir mülakat sürecinden geçip aramıza katılıyor.”

TEB – HEDEF YENİ BÖLGELER
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), bu yıl öncelikle şubesi bulunmayan bölgelerde yeni şubeler açmayı planlıyor. Bankanın 71 ilde faaliyet gösteren 551 şubesi bulunduğunu, bunlara geçen yıl 11 yeni şube eklendiğini söyleyen TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş, “Bu yıl gelişmelere bağlı olarak potansiyeli yüksek yerlerde şube açılışına devam etmeyi
planlıyoruz. TEB olarak grup şirketlerimizle beraber 11 binin üzerinde çalışanımız bulunuyor. 2014’tc genel müdürlük ve şubelerimize iş hedeflerimiz doğrultusunda 250 yeni işe alım gerçekleştirdik. 2015 yılında da yine bu seviyede bir istihdam oluşturmayı planlıyoruz” diyor. TEB de yeni personel alımında okulundan yeni mezun genç adayları tercih ediyor. Bazı görevler için iyi derecede İngilizce şartı ön koşul olurken, deneyimli adaylarda ise ilgili pozisyonda spesifik iş deneyimi (ki bu unvana veya pozisyonlara göre deneyim süresi ve yetkinlikler farklılaşıyor) aranıyor. Banka iş ilanlarını ise sosyal medya kanallarını kullanarak, bankanın Linkedln, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden duyurmayı tercih ediyor. Ayrıca, Tebdekariyer.com.tr sitesi ile kariyer portalları üzerinden de başvuruları kabul ettiklerini söyleyen Altıntaş, işe alım süreçlerine ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Hanını yayınladığımız her pozisyonumuz için kriterleri uygun olan tüm adaylarla görüşüyoruz. Deneyimli alımlarımızda hem İK hem de ilgili işkolu olmak üzere görüşmelerimizi gerçekleştiriyor; pozisyona göre kişilik envanteri uyguluyor, gerekli kontrollerden sonra adaya teklifimizi iletiyoruz. Yeni mezun veya deneyimsiz alımlarımızda ise yetenek testi ve pozisyona göre İngilizce sınavı ve kişilik envanteri uygulayarak işe alımlarımızı yapıyoruz.”

DENİZBANK – TARIM ŞUBELERİ AÇACAK

Halen 716 şubesi bulanan DenizBank 2015’te özellikle tarımın yoğun olduğu bölgelerde şubeleşmeye giderek bu alanda pazar payını artırmayı planlıyor. Bu kapsamda 350 yeni personel almayı planladıklarını belirten DenizBank İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, 2015’te yapılması planlanan işe alımların ağırlıklı olarak şube dışı satış kanalları içinde yer alan direkt satış, iletişim merkezi ve telefonda satış bölümleri için yapılacağını söylüyor.
DenizBank şube tarafında gişe görevlisi, genel müdürlük tarafında ise şube dışı satış kanallarına bağlı direkt satış, iletişim merkezi ve telefonda satış bölümlerinde çalışacak deneyimsiz adayların en az lise mezunu olma ve deneyimsiz tüm işe alımlarda 28 yaşmı aşmamış olma kriterlerini uyguluyor.
DenizBank iş başvurularını Kariyer.denizbank.com adresinden, Linkedln ve kariyer siteleri üzerinden alıyor. Deneyimsiz işe alımlarda adayların; genel yetenek sınavı, yetkinlik envanteri, grup mülakatı, şehir dışı pozisyonlarda ise video mülakatlarında başarılı olması gerekiyor. Deneyimli işe alımlarda ise yetkinlik bazlı mülakat ve işkolu mülakatlarını aşma şartı aranıyor.

FİNANSBANK – YÜZDE 80 YENİ MEZUN ALACAK

Dijital bankacılığa odaklanan Finansbank bu nedenle 2014’te sadece bir yeni şube açtı. 2015’te de bu yönde hareket etmeyi planlayan banka, önümüzdeki süreçte şube sayısını 675’in üzerine çıkarmayı planlıyor. Finansbank’ın halen 666 şubesi bulunuyor. Şube açma konusunda çok iştahlı olmayan banka, buna karşın 2015’te yaklaşık 2 bin kişiyi işe almayı planlıyor. İşe alımların Türkiye genelindeki farklı şubelere, saha satış, çağrı merkezi ve genel müdürlük ekiplerine yapılacağını söyleyen Finansbank İnsan Kaynaklan Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, bankanın işe alım kriterlerini şöyle özetliyor: “Finansbank olarak yöneticilerimizi kurum içinden yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle işe alımlarımızın yaklaşık yüzde 80’ini yeni mezunlar arasından gerçekleştiriyoruz. İşe alım kriterlerimiz son yıllarda ciddi bir değişiklik gösterdi. Önceden iyi eğitim almış olmak, mesleki yetkinliklere sahip olmak işe girmek için yeterli görülüyordu. Şimdi bunların yanı sıra Finansbank’ın değerlerine ve işin gerektirdiği yetkinliklere uygunluğu ‘Finansbank’lı Basan Modeli’ ile gözlemliyoruz. Adayların yetkinliklerini bu modele entegre ettiğimiz ölçme-değerlendirme merkezi niteliğindeki mülakat ve kişilik envanteri ile değerlendiriyor; kişiler işe başladıktan sonra ise performans değerlendirmelerini yine aynı model üzerinden yapıyoruz.”
Finansbank adaylarla bankanın web sitesi ve iş arama portallarının yanı sıra üniversite etkinlikleri, Facebook, Linkedln ve Twitter üzerinden iletişim kuruyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir