denizbank

dünyanın en inovatif bankası denizbank, Amerika’nın ve dünyanın en prestijli bankacılık ödüllerinden biri olan Bank Administration Institute ( BAI ) bu sene de dağıtıldı. 220’den fazla projenin katılım gösterdiği yarışmada Türkiye’de 8 finans kurumu başvuru yaparken bunların arasında Denizbank da vardı ve bu sene dünyanın en inovatif bankası ödülü Denizbank’a verildi. Kredi borcunu ödeyemeyen müşterileri için geliştirdiği bir dijital proje sayesinde bu ödülü almayı başaran Denizbank, ismini bir kez daha uluslararası kulvarda duyurmuş oldu.

MICROSOFT İÇİN LABORATUVAR

Bankacılıkta oyunun artık ‘lokal’ değil ‘global’ hale geldiğini ve teknolojinin sadece bankaları değil her sektörde farklı kulvarlar açtığını da aktaran Ateş,” Kimse büyük olduğu için gerinmesin, küçük olduğu için de yerinmesin. Artık gelişim döngüsü çok hızlandı. Bugün binlerce kilometre öteye anında para gönderebiliyorsun. İnsanlar için önemli olan içerik üretmek” değerlendirmesinde bulundu.

Ateş, Denizbank’ın teknoloji alanındaki ilk büyük adımını, 2005’te Microsoft’un henüz üzerinde çalışmaya devam ettiği bir dijital bankacılık işletim sistemini kullanmasına izin vermesiyle attığını söyledi. Ateş, bunun için Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i ikna etmek zorunda kaldıklarını belirterek Denizbank’ın Microsoft için ‘laboratuar’ haline geldiğini belirtti.

BABACAN’DAN AMBARGO DESTEĞİ

Rusya – Ukrayna arasındaki gelişmeler dahil bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini söyleyen Ateş, Denizbank’ın dolaylı olarak etkilendiği ABD ambargosunun kaldırılması için yürüttüğü çalışmalara ilişkin şunları söyledi: “Bize hep Denizbank olarak bakılıyor. Hissedarımız kim olursa olsun, biz BDDK’nın kurallarına göre hareket eden bir kuruluşuz. Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka olarak bir Türk bankasıyız. Sistemimiz çok emniyetli. Rus ekonomisine bir katkıda bulunmuyoruz. İşte bütün bunları ABD yetkililerine kanıtladık. Durumun biraz ‘köre attın, topalı vurdun’ durumu olduğunu ortaya koyduk. Bu süreçte Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile BDDK yetkililerinin çok büyük katkısı oldu. Sayın Babacan bizzat ABD’li yetkililerle görüşerek, durumu anlattı.”

5 müşteriden 4’ünde işe yaradı

Denizbank’a ödül getiren ‘Inter Collect’ projesinin detaylarını Denizbank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman şöyle anlattı: “Takibe düşen kredi kullanmış müşterilerimizi yeniden kazanmaya dönük bir proje geliştirdik. Bu projede elimizdeki müşterimize ait ‘büyük data’yı inceleyerek bu müşterinin tutum ve davranışlarından bazı sonuçlara vardık. Örneğin hayatındaki ani bir değişiklik nedeniyle kredisini ödeme güçlüğü yaşayan müşterilerimizin kredilerini yeniden yapılandırdık. Bu anlamda dokunduğumuz 5 müşterimizden 4’ünü geri kazandık. Microsoft’un özel yardımıyla mükemmel hale getirdiğimiz bilgi teknolojisi altyapımızı bu projede de kullandık. Dijital bankacılıktaki tüm ürün ve hizmetlerimizin arkasında bu akıllı yapı bulunuyor. Sonuç hem banka için hem müşterilerimiz için kazan-kazan durumu söz konusu.”

Ziraat Katılım’ın altyapısı Deniz’den

Denizbank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, kurulacak Ziraat Katılım Bankası’nın alt yapısının, iştirakleri İntertech teknoloji şirketi tarafından hazırlanacağını söyledi. Duman, bu altyapı hizmetlerini, “Sıfırdan bir banka kuruluyor aslında Ziraat Katılım diye. Bunun ihtiyacı olan her türlü ürün. Mevduatı, kredisi, katılım bankacılığı kar payı hesaplama modülü, gün sonu işlemleri, EFT, internet bankacılığı döviz transferi (swift) var. Her türlü ödeme yapıları da var. Elektrik faturanızı ödeyeceksiniz, yine katılım bankacılığının elektrik fatura ödeme modülü üzerinden çalışacak. Katılım bankacılığı yazılımını Albaraka ile birlikte geliştirdik. Benzer ürünü Ziraat Katılım kullanıyor olacak. Ziraat Katılım ile anlaştık” diye açıkladı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir