galatasaray

galatasaray kredi borçlarını yapılandırdı, Futbol takımlarımız son zamanlarda Avrupa’da bir çıkış içerisinde olup aynı zamanda önemli başarılar elde etmeye başlarken her şeyin iyi gittiğini dışarıdan görebiliyoruz. Ancak içeri, detaylara baktığımız zaman borçlar da Türk futbol takımlarının en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Galatasaray da kredi borçlarını yapılandırma kararı aldı. 129 milyon dolarlık kredi borcu olan Galatasaray A.Ş. bu konuda Denizbank ile el sıkıştı. Aşağıda Galatasaray tarafından KAP’a yapılmış olan resmi açıklama bulunuyor.

“Şirketimiz ile Denizbank A.Ş. arasında 5 Mayıs 2014 tarihinde yapılan finansal borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik anlaşma kapsamında:

– Grubumuza ait toplam yaklaşık 129 Milyon ABD Doları (Şirketimize ait toplam yaklaşık 120 Milyon ABD Doları) tutarındaki finansal borcumuz yeniden yapılandırılmaktadır. Grup bazında toplam nakit kredi limitimiz 140 milyon ABD Doları’na, proje kredisi ve gayrinakdi krediler dahil olmak üzere grup umumi kredi limitimiz 165 Milyon ABD
Doları’na yükseltilmektedir.

– Kamuoyuna en son açıklanan 28 Şubat 2014 tarihli mali tablolarımızda mevcut finansal borçların yaklaşık yüzde 23’ünü Türk Lirası, yüzde 77’si ise yabancı para cinsinden iken, yeniden yapılandırma kapsamında finansal borçların yaklaşık %73’ü Türk Lirası’na döndürülmektedir.

– Böylelikle Türk Lirası cinsindeki krediler Türk Lirası cinsinden gelecekteki alacaklarımızla, yabancı para cinsinden olan krediler ise yabancı para cinsinden olan ve henüz faturalandırılmamış gelirlerle eşleştirilerek hem vade olarak kredilerin gelirlerle otomatik
kapanması sağlanmakta, hem de yabancı para cinsinden borçlarımız kur farkı açısından daha güvenli hale getirilmektedir.

– Şirketimizin borçlu, Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin de müteselsil kefil olarak 17 Şubat 2010 tarihinde imzaladığı kredi sözleşmesi kapsamındaki toplam 32,8 Milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredileri kapatılmakta, söz konusu kredi karşılığında verilmiş tüm teminatlar geri alınmaktadır.

– ABD Doları cinsinden olan sendikasyon kredi faiz oranı %8,75 şeklindeyken yeni yapıdaki döviz kredilerimizin faizi %7,50’ye indirilmektedir.

– 28 Şubat 2014 tarihi itibariyle %73’ü kısa vadeli (1 yıldan kısa) olan finansal borçlarımız, 7,5 yıla varan vadelere yayılarak, toplam finansal borçlarımızın %66’sı uzun vadeli finansal borç olarak yapılandırılmaktadır.

– Ayrıca, yeniden yapılandırılma anlaşması kapsamında Kulübümüzün eski başkanlarına ilişkin tüm şahsi kredi kefaletleri iptal edilmektedir.”


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir