kredi_notu

türkiyenin kredi notu düşebilir, Yapılan ve sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ekonomistlerin gözü ülkenin uluslararası kredi notuna çevrildi. Bu seçimlerin ve seçimle birlikte Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıyla sonuçlanan olaylar silsilesinin kredi notuna etki edip etmeyeceği daha önceki açıklamalarda ne kadar olumsuz olarak cevaplansa da endişelendiren bir açıklama geldi geçen gün S&P’den. Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı değişikliğinin ülke kredi notunu etkilemeyeceğini ancak buna rağmen dış borcun halen önemli bir tehdit olduğu dile getirildi.

Türkiye’nin kredi görünümünde en önemli noktanın dış borçlanma olduğunu belirten Hentov, en önemli kırılganlık noktasının ise cari açık olduğunu söylerken, yeni hükümet ile ekonomi politikalarında bir değişiklik beklemediklerini ifade etti.

Hentov Türkiye’de öngörülebilirliğin azaldığını belirterek, özellikle son 9-12 ayda daha az öngörülebilir siyasi ortam olduğunu söyledi.

“Borçlanma maliyetindeki hızlı yükseliş not inidirimine neden olur” ifadelerini kullanan Hentov, hem Türkiye hem de komşu ülkelerdeki gelişmelerin risk oluşturduğunu vurguladı.

Hentov ayrıca, kurumların istikrarının kredi notu değerlendirmesindeki payını yüzde 25 olarak bildirdi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir