tape

merkez bankasında tape skandalı, Ülkemizdeki tape skandalları kendini bir kenara bırakırken başka ülkeler de bu skandallarla çalkalanmaya başladı. Türkiye’den sonra Polonya’da da bu ülkemizdekinin benzeri tape olayları yaşanıyor bu sıralarda; hem de hükümet ve merkez bankası arasında. Wprost adlı bir dergide yayımlanan Polonya İçişleri Bakanı Bartlomiej Sienkiewicz ile Merkez Bankası Başkanı Marek Belka görüşmeleri her şeyi açığa çıkardı. Gelen ses kayıtlarına göre Polonya Merkez Bankası, devletin istekleri yönünde hareket etmeyi kabul etmiş ve işlerini böyle yürütmüş. Bir restoranda gerçekleştirilen bu görüşme tüm detaylarıyla paylaşılırken şimdi beklenen hamle ise ikilinin istifa edip etmeyeceği.

Kayıtlarda bakan Sienkiewicz’in Merkez Bankası Başkanı Belka’dan seçimler öncesi hükümeti rahatlatmak için büyümeyi teşvik edecek adımlar atmasını istediği iddia edildi. İkiliye ait olduğu iddia edilen kayıtlarda finans krizi sonrası Merkez Bankası’nın hükümeti destekleyici adımlar atmayı kabul ettiği yer alıyor.

Polonya Anayasası, hükümetin merkez bankası üzerinde siyasi etkide bulunmasını yasaklıyor. Başsavcılık, yasadışı dinleme olayıyla ilgili inceleme başlatırken Polonya Başbakanı Donald Tusk sızdırılan ses kaydına sert tepki göstererek “Hükümeti yasadışı yollardan devirmeyi amaçlayan organize bir teşebbüsle karşı karşıyayız” dedi.

BELKA: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Karar özellikle Merkez Bankası Başkanı Belka’nın uluslararası kamuoyunda tarafsızlığının da sorgulanmasına yol açtı. Belka açıklama yaparken “İstifa etmeyeceğim. Söylediğim şeylere finans piyasaları aktörlerinin de itiraz edeceğini sanmıyorum” diye konuştu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir