tmb

merkez bankası faizi indirdi, Sonunda PPK’dan beklenen karar çıktı ve beklenenin tam tersinde sonuçlarla karşılaştık. Neredeyse tüm analistler ve bankacılar Merkez Bankası’nın faizleri yükselteceğini tahmin ederken alınan karara göre Merkez Bankası faiz oranını indirdi. Repo faizi yüzde 0.75 düşerek 8.75’e kadar indi. Marjinal fonlama oranı ise yüzde 8’e kadar düştü; düzenlemeden önce yüzde 12 idi. Bazı tahminler de Merkez Bankası’nın indirim yapacağını ve bu indirimin de 0.50 derecesinde olması yönündeydi, ancak Merkez Bankası yüzde 0.25’lik daha sürpriz yaptı diyebiliriz.

OLUMLU GELİŞMELER ETKİLEDİ

Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyrediyor. Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergiliyor. İhracat ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapıyor. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin ediyor” denildi.

HÜKÜMETTEN İNDİR ÇAĞRISI

Merkez Bankası Nisan ayında haftalık repo faiz oranını 0.5 puanlık indirimle yüzde 9.5’e çekmişti. Ancak bu indirim özellikle Başbakan Erdoğan tarafından çok sert eleştirilmişti. Erdoğan Köln gezisi sonrası “Yüksek faizi, yüksek enflasyonun sebebi olarak görüyorum. Benim bu noktadaki anlayışım bu. Yani faiz-enflasyon ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon ise neticedir. Ve bunlar doğru orantılıdır… Sizin faiz politikanız yanlış. Olayı kura bağlamak bana göre çok daha yanlış” diye konuşmuştu.

Merkez Bankası Nisan ayında marjinal fonlama oranını yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir