Sadece bir açıklamasıyla Dolar’ın diğer para birimleri karşısındaki etkisini ani bir şekilde değiştiren Trump, Türkiye piyasalarını da çaresiz bıraktı. Fazir artırımına gitmesi, aksi taktirde Dolar’ın TL karşısındaki değerinin önceki seviyelere çekilemeyeceği yönünde yorumlar yapılmaya devam ediliyor. ABD başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamada, Suriye’ye kendilerinin füze atabilecekleri ve bunun da Rusya tarafından engellenemeyeceğine dair kısımlar yer alıyor.

Tamamen saldırgan ve tehditkar bir tutum takınmış olması nedeniyle özellikle Trump’ın açıklaması Rusya, Türkiye ve İran’ın ekonomisini derinden etkiledi. İran kur sabitledi, Türkiye’de kur değeri Dolar’da 4,20 seviyelerine tırmandı.

Bir Sonraki Gün Dolar’da Düşüş Yaşandı

11 Nisan tarihinde piyasalarda 4,20 seviyelerine kadar tırmanan Dolar’ın bir gün sonra, 12 nisan’da 4,09 seviyelerinde günü kapattığı görüldü. Çok hızlı bir şekilde kur farklarının yaşanıyor olması, yatırımcıların da bu süreçte telaşlı olmasına yol açıyor. TL Dolar karşısında bu tarz iki farklı açıklamada daha beklenmedik şekilde değer kaybettiği taktirde, kur sabitleme işleminin gerçekleştirileceği düşünülüyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir