Suriye’de gerçekleştirilen olaylara yönelik tepkisini dile getiren Amerika Birleşik Devletleri başkanı, Türkiye’yi de sarstı. Donald Trump’ın piyasaları beklenmedik ölçüde etkileyen açıklamalarının temelinde savaş bulunuyor.

Rusya’nın, Amerika tarafından Suriye’ye füze atılması halinde neler olacağıyla ilgili görüşlerinin kamuoyuna yansıması, küresel piyasalardaki hareketliliği artırmıştı. Donald Trump tarafından bu açıklamaların kamuoyuna yansımasın ardından yapılan tehdit içerikli açıklamalar da Dünya genelinde yankı buldu.

Trump Geri Adım Attı

İnat yüzünden son derece büyük bir savaşın patlak vereceğini düşünen ve bu nedenle özellikle hangi alanda hareket edeceğini bilemeyen bir piyasa durumu oluştu. Bu yapının normale yakın seviyelere dönmesi için gerekli olan işlem ise, Trump tarafından gerçekleştirildi. Özellikle ABD’nin kendisine zarar gelmesine yol açan açıklamaları, Dünya genelinde piyasaların değerinin düşmesine de yol açmıştı.

Savaş yerine barışı seçen ve Rusya’ya “Ekonominizin desteğe ihtiyacı var. Biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım” açıklamaları da Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde piyasaların yumuşamasını sağladı.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir