Amerika Birleşik Devletleri’nin açık bir şekilde Rusya’yı ve Ortadoğu’da Suriye’de bulunan ülkeleri tehdit etmesiyle birlikte piyasaların rengi bir anda değişti. ABD Rusya arasındaki hareketlilik, Türkiye’nin Suriye’deki politikalarından kaynaklanıyor. Trump açıklamalarından sonra yaptığı açıklamada, soğuk savaştan daha kötü ilişkilerinin olduğunu ve böyle olmasını istemediklerini belirtti. Piyasalar bu sayede normale dönmeye başladı.

Trump Açıklamalarıyla Piyasaları Sarstı

Yaptığı birkaç dakikalık açıklamalarla özellikle Rusya, İran ve Türkiye’ye beklenmedik bir şekilde değer kaybı yaşatan Trump’ın savaş tehdidi ise hiç olmadığı kadar ciddiydi. Bu durum, Türkiye’de Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksinin günü 109.253.20 değerleriyle tamamlamasına yol açtı. Önceki kapanış değerlerine bakıldığında, 1.459,50 puan azaldığı görülüyor.

Toplam işlem hacminin gerçekleştirildiği değer ise 8.9 milyar lira düzeyindedir. Özellikle bankacılıkla ilgili beklenmedik değer kayıplarının yaşanması gelecek konusunda net yorum yapılamamasına yol açıyor. Bankacılık endeksi %2,24 oranında, holding endeksi ise %1,26 oranında değer kaybıyla karşılaştı. Bu durum, sektördeki kazanç ve kayıp oranlarının da değişmesine yol açtı. Finansal kiralama Faktoring %7,93 oranında kayıpla karşılaştı.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir