ziraat_katilim

ziraat katılım gün sayıyor, Geride bıraktığımız seneden itibaren Ziraat Katılım2ı kurmaya yönelik çalışmalarını devam ettiren Ziraat Bankası, bu bölümünü de önümüzdeki senenin ilk çeyreğinin sonlarına doğru açacak. Ziraat Katılım hakkında açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, şu anda teknolojik altyapının oluşturulmakta ve sonlara doğru gelmekte olduğunu dile getirirken, bir sürpriz yapıp 4 – 5 şubeyi aynı anda açarak sektöre giriş yapacaklarını ifade etti. Ayrıca Ziraat Bankası’nın elinde bulundurduğu bazı şubelerin de Ziraat Katılım’a dönüştürülmesi söz konusu.

ZİRAAT İSMİNİ KULLANACAK

Başlangıçta İstanbul, Ankara, Bursa ve Kayseri’de şube açılabileceği bilgisini veren Aydın, kimi yerlerde de Ziraat Bankası içinde ‘Ziraat Katılım’ bölümlerinin oluşturulacağını söyledi. Bankanın adının da şu anda bir değişiklik olmazsa Ziraat Katılım olarak belirlendiğini kaydeden Aydın, şöyle konuştu: “Ziraat çok büyük bir marka. Bilinirliği Türkiye sınırlarını dahi aşmış durumda. Dolayısıyla adı çok büyük ihtimalle Ziraat Katılım olarak kalacak. Ayrıca Ziraat’in çok geniş bir dağıtım kanalı var. Bu avantajlardan yararlanılacak şekilde bir iş planı yaptık. Bütün bunlar Ziraat Katılım’ın büyümesini ivmelendirecek. Kısa sürede ciddi yol almayı hedefliyoruz.”

1500 KİŞİ ÇALIŞMAK İSTİYOR

Ziraat Bankası bünyesindeki üst düzey bir yöneticinin kuruluş çalışmalırını bizzat yürüttüğünü belirten Aydın, “Bankanın genel müdürü konusunda şu anda bir isim vermek doğru değil. Ancak kuruluş çalışmalarını bizzat yürüten bir arkadaşımız var. Biz Ziraat Bankası içinde ‘Ziraat Katılım’da çalışmak ister misiniz?’ şeklinde bir duyuru yaptık. 1500 kadar arkadaşımız çalışmak için başvuru yaptı. Ziraat kültürünün katılımda da devam etmesini istiyoruz. Bu açıdan ilk etapta kendi bünyemizdeki arkadaşlarımızla yola çıkacağız” dedi.

Katılım bankacılığı nedir?

KATILIM bankacılığı, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir.

Bank asya ile görüşülmüştü

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan’ın Türkiye’de katılım bankacılığının daha fazla büyümesi amacıyla kamu bankalarının da bu alana girebileceği yönündeki açıklamasının ardından ilk olarak harekete geçen kurum Ziraat Bankası oldu. Halkbank da geçen hafta katılım bankası kurmak amacıyla BDDK’ya başvuruda bulunduğunu duyurdu. Bir yandan katılım bankası kurma çalışmalarını yürüten Ziraat Bankası, yeni bir banka kurmak yerine mevcut bir bankayı alma opsiyonunu da değerlendirdi. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Ziraat Bankası’nın Fetullah Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen Bank Asya ile satın alma konusunda görüştüğü kamuoyuna yansımıştı.

Azerilere ya alın ya bize verin dedik

ZİRAAT Katılım’ın kurulması çalışmalarının yanı sıra Ziraat Bankası’nın Azerbaycan’da da yeni bir banka kurmak amacıyla Azerbaycan otoritelerinden lisans alacağı duyuruldu. Hali hazırda Türk-Azer Bank’ta yüzde 50 ortaklığı bulunan Ziraat Bankası’nın yurtdışı planlarını Hüseyin Aydın şöyle anlattı: “Bizim Azerbaycan’da yüzde 50-50 ortaklıkla bankamız vardı. Orta Asya cumhuriyetleri bağımsızlığına kavuşunca o zamanki genel müdür Coşkun Ulusoy bütün bu ülkelerde banka kurmuş. Kazakistan’ın yüzde 100’ü bize ait. Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan’da yüzde 50-50 ortak olmuşuz. Azerbaycan’daki bankada teknolojik altyapıda sıkıntılar var, pazar çok iyi gidiyor ilerlemek lazım. Ama bizim çok iyi bir performansımız yok. Teknolojik altyapıyı gülendirerek daha da büyümek amacıyla ortağımızla masaya oturduk, ancak bunu birlikte yapmak konusunda analaşamadık. Ve dedik ki ya siz alın ya da bize verin. Sonunda onlar bankayı aldı, bize de yeni bir banka için lisans verildi, Bunun dışında Kosova’da ve Çin’de de başvurularımız var. Yurtdışında büyümeye devam edeceğiz.”


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir