bddk

yeni bddk başkanı kim olacak, Uzun süredir sağlık sorunlarıyla uğraşan Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) Başkanı Mukim Öztekin, geride bıraktığımız gün görevinden ayrıldı. Böylesine önemli bir unvanı şimdi kimin alacağı büyük bir merak konusu iken kulislerde bazı isimlerin döndüğünü de söyleyebiliriz. Şu anda en büyük aday Mutalip Ünal olarak gözükürken Şakir Ercan Gül’ün de iddialı isimlerden olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Peki yeni başkan kim olacak?

Bankacılık çevrelerinden edindiğimiz bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz. Birinci aday, halen BDDK Başkanlığı’na vekalet eden ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun eski başkanı Mutalip Ünal. Ekonomist’in edindiği bilgilere göre, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Başbakan Davutoğlu ile iyi ilişkileri olduğu söylenen Ünal’ın başkanlık için rakiplerine göre bir adım önde olduğu kaydediliyor. İkinci aday ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) başkanı Şakir Ercan Gül. Gül’ün BDKK Başkanlığı için kulis yaptığı gelen bilgiler arasında. Üçüncü bir adayın varlığından bahsedildi ancak, atamanın bu iki isim arasında yapılacağı tahmin ediliyor. Bir bankacı ‘’Üçüncü bir aday var ama şansı zayıf, o yüzden adı bile anılmıyor’’ ifadesini kullanıyor.

Yeni yapı ne getirecek?

Öztekin’in istifasıyla kurul üyeliğine bir atama yapılacak. Yeni üye ile birlikte dengenin değişmesi durumunda, Torba Yasa’yla getirilmek istenen düzenlemeye gerek kalmayacağı konuşuluyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir