bdkk

bddk başkanı kim olacak, Geride bıraktığımız dönemde sağlık nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kalan Mukim Öztekin’in yerine halen başka birisi gelebilmiş değil. Süreç uzadıkça kuliste konuşulan isimlerin sayısı da artış gösteriyor. Üç aydır boş bir şekilde bekleyen BDDK Başkanlık koltuğunun halen dolmamasının sebebi olarak hükümet tarafından aday gösterilen isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmaması belirtildi. Şimdi ise o başkanlık koltuğu için iki yeni isim daha var.

İki güçlü adaydan biri, halen kurumu ‘vekil’ sıfatıyla yöneten Abdülmutalip Ünal. İkincisi de halen TMSF Başkanlığı yapan Şakir Ercan Gül. Yeni yıla girerken, kurum için bir adayın adı daha güçlü bir şekilde öne çıkmaya başladı. O da halen Türk Eximbank’ın genel müdürlüğünü üstlenen Hayrettin Kaplan. Eximbank’ın büyümesinde etkin olan, sessiz ve derinden projelere imza atan bir kişiliğe sahip olan Kaplan’ın, başkanlık için en güçlü aday haline geldiği söyleniyor.

Yabancı bir bankanın ‘bağımsız’ yönetim kurulu üyesine göre, BDDK Başkanlığı için en uygun aday Hayrettin Kaplan. Bu üye şöyle devam ediyor: “Birincisi sektörü, ikincisi devleti yakından biliyor. Sektörde de kimsenin ‘hayır’ diyemeyeceği bir isim. Şu anda Hayrettin Bey’den daha uygun bir aday yok gibi görünüyor.”

Sağlık nedeniyle görevinden ayrılan son başkan Mukim Öztekin’in üniversiteden arkadaşı olan Hayrettin Kaplan’ın BDDK Başkanlığı’na atamasının yapılması, Ankara’da sürpriz olmayacak gibi görünüyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir