yatirim

yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz, Yatırım konusu her zaman insanın aklını kurcalayan bir şey olmuştur. Bu karardan geri dönenlerin en büyük nedeni piyasayı pek iyi bilmemek, bilir kişilere güvenememek ve kendisinin de bu konuda başarılı olacağına inanmamasıdır. Ancak ana maddelere dikkat edildiği takdirde herkesin yatırımdan iyi paralar kazanması mümkün. Biz de bu yazımızda sizlere yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını 15 farklı cevapla birlikte veriyoruz.

1- Kendinizi tanıyın

Öncelikle kendinizi tanıyın, yatırım amacınız ve alabileceğiniz riski iyi belirleyin.

2-Riski göz önüne alın

Finansal piyasalarda bir yatırım kararı verdiğiniz zaman gelecekte bir riskler karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yatırım araçlarının fiyatı artabilir de azalabilir de.

 

3- Tanımadığınız enstrümanlarda işlem yapmayın

Yatırım yaptığınız ürünleri ve taşıdıkları riskleri tamamiyle anlamadan bu araçlara yatırım yapmayın.

4- Kısa vadede yüksek kazanç peşinde olmayın

Büyük riskler alarak kısa vadede yüksek kazanç elde etme peşinde olmayın. Çok seyrek tesadüfler dışında bu kesinlikle mümkün değildir.

 

5- Yumurtaları tek sepete koymayın

Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birden fazla yatırım aracına bölüştürün

6- Yatırım yaptığınız vadeyi de çeşitlendirin

Yatırım yaptığınız ürünleri çeşitlendirmenin yanı sıra yatırım yaptığınız vadeyi de çeşitlendirin. Tüm paranızı 1 yıl vadeli mevduata yatırırsanız, arada aniden paraya ihtiyacınız olduğu anda sıkışabilirsiniz. Tüm paranızı, her an ihtiyacınız olabilir diye 1 aylık bir vadede değerlendirmek de doğru bir yatırım değildir.

 

7-Aşırı yüksek kaldıraç kullanmayın

Aşırı yüksek kaldıraç kullanmayın, borç alarak yatırım yapmayın. Böyle davranmanız durumunda paranızın tümünü kısa zamanda kaybetme ihtimali çok yüksektir. Kaldıraçlı işlemler yüksek riskler içerir ve bilgili olmayanlar bu piyasaya girmemelidir.

8- Merdivenaltı şirketlere itibar etmeyin

İkili opsiyon gibi aşırı yüksek riskelr taşıyan merdivenaltı şirketlere itibar etmeyin.

 

9- Geçmişte çok kazandıran gelecekte kazandırmayabilir

Unutmayın ki geçmişte bir yatırım aracının çok kazandırmış olması gelecekte de öyle devam edeceği anlamına gelmez.

10- Sürekli piyasanın üzerinde kazanamazsınız

Sürekli olarak piyasanın üzerinde kar elde edebileceğinizi düşünmeyin.

 

11- “Kısa zamanda çok para”ya itibar etmeyin

Kısa zamanda yüksek kazanç vaadeden kişi ve kurumlara ve bunların yaptıkları reklamlara itibar etmeyin.

12- Yatırım fonlarını tercih edin

Bazı yatırım araçlarının fiyatı aynı gün içinde dahi önemli değişiklikler gösterebilir. Pay senedi veya tahvil/bono gibi araçlara doğrudan yatırım yapmak yerine, içinde bu ürünlerin bulunduğu yatırım fonlarını tercih etmek riskinizi azaltabilir.

 

13- Kesintileri kıyaslayın

Yatırım tercihlerinizi yaparken tüm ücret, komisyon ve kesintileri mutlaka kıyaslayın. Bazı dönemlerde bazı yatırım ürünelrine getirilen vergi teşviklerinin ek getiri yaratacağını veya bazı vergi yükümlülüklerinin getiriyi azaltacağını unutmayın.

14- Neyi imzaladığını bilin

Sadece Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetki verilmiş olan ve denetlenen şirketler üzerinden işlem yapın. Borsa üyeleriyle imzaladığını çerçeve sözleşmelerini okuyun, neyi imzaladığınızı bilin ve sözleşmenin bir nüshasını mutlaka isteyin.

 

15- Söylentilere kulak asmayın

İnternette veya başka yerlerede rastlayabileceğiniz söylentilere veya konunun uzmanı olmayan kişilerce verilen söz ve vaatlere kulak asmayın.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir