aktifbank

melek yatırımcı nasıl bulunur, Son zamanlarda yaptığı yatırımlarla birlikte sektörde daha fazla söz sahibi olmaya başlayan Aktifbank, müşterilerinin işine yarayacak rehberler ve kılavuzlar sunmaya başladı. Yeni teknolojik uygulamalarının yanı sıra bünyesine durmadan çalışan alarak sağladığı istihdamı artıran Aktifbank, Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu adlı İngilizce kitabı Türkçe’ye çevirdi ve toplam 30 bin baskısını girişimcilere ücretsiz olarak dağıtacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, yabancı ülkelerde gelişmiş girişimcilerin küçük girişimcilere nasıl yol gösterdiklerini ve bu yolların ülkeden ülkeye büyük bir farklılık göstermediğini dile getirirken, Türk girişimcilerin de bu kitapçıktan fazlasıyla yararlanacaklarını ifade etti. İşte açıklamaların devamı.

“Kitapla ilgili bilgi veren Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, “Bu kitapla gelişmiş ülkeler kendi girişimcilerine nasıl yol gösteriyorsa o yolları ülkemizdeki girişimcilere de göstermek istedik. Zira bir girişimin destek bulmasının ölçüleri ve metodolojisi ülkeden ülkeye çok fark göstermiyor. İçimizdeki uzman kurul Türkiye ile ilgili yerelleştirmeler yaptı ve sonunda tüm girişimciler için bir başucu eser ortaya çıktı.

Biz girişimci ve girişimcilerin sayısı ve niteliğinin artmasını kendimize vazife edindik. Zaten ülkemizin en büyük yatırım bankasının, aynı zamanda yerli bir bankanın da doğal işi olarak görüyoruz bunu. Eskiden eğitim sistemimizde iyi birer memur olarak yetiştiriliyorduk. Şimdi ben de yaparım diyen gençler yetiştirmek üzere herkes seferber oldu. Yine eskiden büyük kurumlara verilen teşvikler artık doğrudan halka ve girişimcilere veriliyor. Bir ülke girişimcileri kadar zengindir. Girişimcilerin sayısının artması ülkenin büyümesine ve işsizliğin azalmasına doğrudan etki etmektedir. Her bir girişim 4 kişiye iş sağlıyor. Ülkemizdeki girişimci ekosisteminin geliştirilmesi konusuna banka olarak büyük destek vermekteyiz. Bunun için son bir yıl içerisinde Avrupa Melek Yatırım Ağı’nın Türkiye ayağını kurduk. Televizyonlarımızda yayınlanan girişimci yarışmalarını sponsor ve yönlendirici olarak destekledik. Avrupa’nın en popüler girişimcilik yarışmalarından, 34 ülkede düzenlenen Seedstar yarışmasının Türkiye etabının ilk defa düzenlenmesine vesile olduk. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının organize ettiği ve 120 girişimcinin katıldığı “Tekno Girişim Zirvesi”ne destek verdik. Yıldız Teknik Üniversitesi ile üniversite öğrencilerine yönelik olarak 11 şehir 18 üniversite’den gelen 225 farklı proje ile “İlk İşim Girişim” insiyatifini başlattık. Yine önemli bir adım olarak faaliyete geçirdiğimiz AR-GE Finans programımızla girişimcilerin teminatsız teminat mektubu almasına olanak sağlayarak başlangıç aşamasındaki girişimcilerin önemli bir sorununu ortadan kaldırdık. Mevcutta, girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirmek, girişimcilerin girişimlerini profesyonel çekilmiş videolarla tanıtabilecekleri bir platform sağlayabilmek amacıyla bir websitesi üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Ama en önemli ve kalıcı bir eser olarak bu kitabı görüyorum.

Bu kitap ile girişimciler özgüvenli biçimde neler yapacaklarını bilecek, birçok fikir ve girişim heba olmayacak. Doğru biçimde destek bulacak. Yarasın diyorum. İş ve girişim olsun ülkemiz büyüsün işsizlik azalsın diyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Girişimcilerin özellikle melek yatırımcılar kanalıyla özkaynak (sermaye yatırımı) bulma süreciyle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırma amacıyla hazırlanan kitapta, girişimcilere de sermaye bulma süreci, yatırımcı ile girişimci arasındaki ilişkinin püf noktaları, yatırımcı anlaşması, vergi avantajları, gibi konularda önemli tavsiyeler veriliyor.


“Yatırımcılarımızın riskini kısmen de olsa üzerimize almaya çalıştık”

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Ali Arslan ise kamu ve özel sektörün desteklerinin artmasıyla Türkiye’de girişimcilerin finansman sıkıntısının azaldığını, girişimciliğin finansmanı alanında yapılan son düzenlemelerle güven konusunda önemli adımlar attıklarını dile getirdi.
Teşvik mekanizmasıyla, yatırımcının riskini kısmen de olsa üzerlerine aldıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Çünkü özellikle başlangıç ve erken aşama girişimlerde ciddi anlamda bir risk var. Bu riski melek yatırımcılarımız üzerlerine alıyorlar ama biz kamu olarak bu riski kısmen paylaşalım istedik. Melek yatırımcılarımızı teşvik etmek anlamında yüzde 100 oranında, yüzde 75 oranında vergi matrahından indirim imkanı sağladık. Bilinen geleneksel sektörler için söylüyorum, girişimin bu başlık altında olması durumunda yüzde 75, Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB tarafından projeleri desteklenen girişimcilerimizin projeleriyse yüzde 100 oranında vergi matrahı indiriminden faydalanabilecekler.”

ABD Başkanı Barack Obama’ya proje sunumu yapan Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı (TBAA) & Links Angel BAN Melek Yatırım Ağı Başkanı Baybars Altuntaş da Türkiye’de girişimciliğin kamu otoritesi, özel sektör ve finans kuruluşları tarafından kararlı bir şekilde desteklendiğini belirterek, bu kararlılığın dünya tarafından takdir edildiğini söyledi.

Girişimciliğin finansmanının Avrupa genelinde tartışılan bir konu olduğunu belirten Altuntaş, “Bu noktada Aktif Bank’ın yeni fikirleri olan başarılı şirketleri finanse etmesi, onları halka arza, dünyaya açmaya kadar desteklemesi yönündeki adımları çok önemli. Avrupa’dan bize, ‘Biz bankalarımızı nasıl Aktif Bank gibi bir yapıya yönlendirebiliriz’ soruları geliyor” dedi.

Avrupa Melek Yatırım Ağı (EBAN) Onursal Baş Paulo Andrez de Türkiye’de girişimcilik ve dolayısıyla melek yatırımcılığın gelişmesiyle ekonomide görülen aktivite ve refah artışının oldukça yüksek olacağını kaydetti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir