kredi

kredi puanı sorgulama, Kredi Kayıt Bürosu, Findeks adlı hizmeti sayesinde artık kredi puanı sorgulama işlemini internetten de yapmamıza olanak tanıyor. Biz de bu yazımızda sizlere kredi puanı öğrenme işlemini nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlattık. İlk önce Findeks’e üye olmanız gerekiyor; ardından gerekli izinler çıktığı takdirde bilgilerinizi görebiliri, geçmişi dahi tarayabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) şimdiye kadar bankalardan alınan bireylerin kredi notunu ve risk raporunu internetten üye olan herkesin görebileceği hale getirdi. Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, Findeks platformuyla sadece notunuz değil aynı zamanda notunuzun ne anlama geldiği, Türkiye’nin not ortalaması ile karşılaştırmalı olarak veriliyor. 1’den 1.900’e kadar verilen notta Türkiye ortalaması 1.400 puan civarında. Artık bu ortalamayı geçen hem bankalar hem de eş dost arasında itibarlı sayılacak. Bireysel kredi notu ev ve otomobil kiralamadan beyaz eşya alımına kadar kredili hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelirken bazı bankalar da nota göre faiz oranlarını belirleyecekler. Sadece not değil geçmişe dönük not geçmişinin de grafik halinde görüldüğü Findeks’te aynı zamanda risk raporunuzu da almanız mümkün olacak.

İnternet adresinden üye olunarak girilen Findeks ile artık her ortamda kişinin isteği ile görülüp kredi notu anlaşılabilecek. Çek raporu, çek endeksi, bireysel kredi notu bilgileri ve risk raporu da Findeks’in içine alınarak ‘izleme, uyarı, not danışmanı ve takipçi’ adıyla 4 yeni uygulama bugün itibarıyla devreye girdi. Böylece kişilerin kredi notunda bir kötüleşme olduğu zaman, kredi taksidi geciktiğinde ve çekinizin arkası yazılmışsa sizi uyaracak. Ayrıca not danışmanları size notunuzu yükseltmeniz için tavsiyelerde bulunacak. Söz konusu hizmetler için vatandaş 4.5 ila 11 lira arasında bir ödeme yapacak. Yeni uygulamaya hem internet hem de akıllı telefonlara yüklenen uygulamalarla ulaşmak mümkün. Eğer başka birisi sizin not durumunuzu yani bankalar nezdindeki itibarınızı görmek isterse sizden izin almadan bu mümkün olamayacak.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir